România s-a încurcat de Irlanda de Nord, la debutul lui Mirel Rădoi

Echipa națională de fotbal a României a debutat cu stângul în noua ediție a Ligii Natiunilor.

La primul meci cu Mirel Rădoi pe bancă, „tricolorii” au terminat la egalitate cu Irlanda de Nord, scor 1-1, pe Arena Națională din București.

George Pușcaș a deschis scorul în minutul 25, în timp ce egalarea nord-irlandezilor, care din minutul 39 au evoluat în inferioritate numerică, a venit în minutul 86, după un gol al lui Whyte.

Mirel Rădoi a surprins și a început meciul cu o formulă ofensivă, în care și-au găsit locul Pușcaș, Alibec și Ianis Hagi, dar naționala României a dat cu piciorul unui meci pe care l-a avut în mână.

Oaspeții au egalat la singura ocazie avută, în timp ce Alibec și compania l-au făcut mare pe portarul Peacock-Farrell, pe un gazon rușinos.

Ocazia și golul

Pușcaș a marcat în minutul 25, după o recentrare a lui Chiricheș.

În minutul 39, nord-irlandezii au rămas în inferioritate numerică, Magenis fiind eliminat după două cartonașe galbene.

"Tricolorii" au controlat în totalitate jocul și au trecut în mai multe rânduri pe lângă gol, dar cei care au marcat au fost oaspeții.

La o fază fixă, în minutul 86, Lafferty a prelungit cu capul o centrare a portarului din propriul careu, iar Whyte l-a învins pe Tătărușanu cu o lovitură de cap.

În celălalt meci din grupă, Austria s-a impus în deplasarea de la Norvegia, cu 2-1, prin golurile marcate de Gregoritsch (min.34) și Sabitzer (min.54). Pentru nordici a punctat Haaland (min.66).

Luni, tot de la ora 21:45 și tot în direct pe SpotMedia.ro, reprezentativa noastră va întâlni Austria, în deplasare.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea întâlnirii dintre România și Irlanda de Nord, din Liga Națiunilor.

România - Irlanda de Nord 1-1 (Pușcaș '25 / Whyte '86)

min.90+6 - FINALUL MECIULUI

min.90+5 - Maxim trimite puțin pe lângă poartă.

min.90+3 - Tricolorii atacă disperați, dar nord-irlandezii se apără bine, iar portarul Peacock-Farrell a prins o zi fantastică.

min.90 - Vor fi 6 minute de prelungire.

min.87 - BARĂ ROMÂNIA! Alibec izbește bara transversală cu un șut din interiorul careului!

min.86 - GOL IRLANDA DE NORD! Whyte egalează cu capul după o pasă tot cu capul a lui Lafferty!

min.86 - Ultima schimbare în naționala României: iese Hanca, intră Nedelcearu.

min.85 - McNair centrează periculos din partea dreaptă, dar, din fericire, niciun nord-irlandez nu ajunge la minge.

min.80 - Ce ocazie! Peacock-Farrell scoate fantastic la un șut al lui Pușcăș, iar apoi Stanciu nu găsește spațiul porții adverse!

min.74 - O nouă schimbare făcută de Rădoi: iese Cicâldău, intră Nistor.

min.72 - O nouă ocazie pentru România! C.Evans trimite în bara propriei porți din fața lui Stanciu!

min.68 - Stanciu șutează la colțul lung, dar Peacock-Farrell scoate din nou.

INFO: În celălalt meci din grupa României, Norvegia a redus din handicap, prin Haaland (min.66). Austria conduce acum cu 2-1.

min.64 - Peacock-Farrell reține cu siguranță la un șut pe centrul porții trimis de Alibec.

INFO: În celălalt meci din grupă, Austria conduce cu 2-0 în Norvegia. A marcat și Sabitzer, în minutul 54.

min.58 - Bancu trimite pe lângă poarta adversă, după o acțiune frumoasă a tricolorilor.

min.55 - Prima schimbare făcută de Rădoi: iese Ianis Hagi, intră Crețu.

min.55 - Stanciu reia din voleu mult peste poarta nord-irlandezilor.

min.54 - Pușcaș trimite cu capul, dar Peacock-Farrell are o intervenție salvatoare.

min.48 - Alibec se grăbește și pasează prea repede pentru Pușcaș la o acțiune promițătoare de atac a tricolorilor.

22:48 - Startul reprizei secunde.

min.45+1 - Finalul primei reprize!

min.41 - Ianis Hagi vede și el un cartonaș galben.

min.39 - Magenis vede cel de-al doilea cartonaș galben și, implicit, pe cel roșu, după ce l-a lovit cu cotul pe Maxim!

INFO: În celălalt meci din grupă, Austria a deschis scorul în Norvegia, prin Gregoritsch, în minutul 31.

min.28 - Albec cade în careu, cere penalti, dar arbitrul lasă jocul să continue.

min.25 - GOOOL ROMÂNIA !!! Pușcaș deschide scorul cu o reluare din câțiva metri, după o pasă decisivă a lui Chiricheș !!!

min.17 - N-am consemnat nicio situație importantă în primul sfert de oră al meciului. Cele două echipe se anihilează reciproc, iar calitatea gazonului contribuie din plin la calitatea slabă a jocului de până acum.

min.10 - Început modest de meci, fără ocazii...

INFO: Gazonul de pe Arena Națională nu arată bine deloc și le dă mari bătăi de cap jucătorilor.

ora 21:45 - Startul meciului.

Vezi: România învinge în Finlanda la debutul oficial al lui Adrian Mutu

Meciul se desfășoară pe Arena Națională și este televizat de Pro TV.

Jocul din această seară va fi primul pentru Mirel Rădoi în funcția de selecționer al României.

În celălalt meci din Grupa 1 a Ligii B se vor întâlni Norvegia și Austria, de la aceeași oră.