România învinge în Finlanda la debutul oficial al lui Adrian Mutu

Naționala de tineret a României s-a impus cu 3-1 în deplasare din Finlanda, din cadrul preliminariilor pentru Campionatul European din 2021.

Olaru (min.21), Mihăilă (min.57) și Ciobanu (min.84) au marcat golurile reprezentativei noastre. Pentru gazde a punctat Soisalo (min.24).

"Tricolorii mici", aflați la primul meci oficial cu Adrian Mutu în rolul de antrenor principal, n-au avut însă deloc o viață ușoară la Turku, unde portarul Andrei Vlad a fost cel mai bun jucător al partidei.

Goalkeeperul lui FCSB a avut mai multe intervenții salvatoare în prima repriză, una dominată de nordici, chiar dacă naționala noastră a deschis scorul prin Olaru, în minutul 21, după o cursă de aproape 40 de metri.

Avantajul "tricolorilor" a durat, însă, doar trei minute, pentru că Saisalo l-a învins pe Vlad cu un șut din afara careului și a stabilit, totodată, scorul la pauză.

Finlandezii au început mai bine și în partea secundă, dar Mihăilă a marca tun gol superb, printr-o scăriță, în minutul 57.

Scorul final a fost stabilit de Ciobanu, de la Viitorul, cu un șut de la marginea careului.

Următorul meci al naționalei României va avea loc marți, de la ora 19:00, în Malta.

Vezi: Rezultatele de vineri și clasamentul în grupa naționalei de tineret a României din preliminariile pentru EURO 2021

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea întâlnirii de tineret dintre Finlanda - România, din preliminariile Campionatului European din 2021.

Finlanda - România 1-3 (Soisalo '24 / Olaru '21, Mihăilă '57, Ciobanu '84)

min.90+4 - Finalul meciului!

min.90 - Vor fi 4 minute de prelungire.

min.84 - GOOOL ROMÂNIA! Ciobanu, de la Viitorul, înscrie cu un șut în forță de la marginea careului!

min.78 - Ce ocazie! Man este blocat în ultima clipă de doi apărători finlandezi.

min.75 - Ce intervenție! Vlad scoate de sub bară la un șut al lui Haukioja.

min.64 - Dennis Man trimite puțin pe lângă poarta nordicilor.

min.61 - O nouă schimbare făcută de Mutu: intră Itu în locul lui Olaru.

min.57 - GOOOL ROMÂNIA! Mihăilă se demarcă excelent și îl învinge pe portarul advers cu o scăriță superbă!

min.53 - Schimbare la "tricolori": iese Ganea, intră Costache.

ora 20:02 - Startul reprizei secunde.

min.45+1 - Finalul primei reprize.

min.44 - Vlad e din nou atent și ne salvează dintr-o nouă situație periculoasă.

min.40 - O primă repriză foarte bună a gazdelor, care și-au creat mai multe ocazii importante și "tricolorii" se pot declara norocoși cu scorul afișat în acest moment pe tabela de marcaj.

min.28 - Kairinen trimite puțin peste poarta lui Vlad cu un șut de la mare distanță.

min.24 - GOL FINLANDA! Soisalo egalează cu un șut din afara careului!

min.21 - GOOOL ROMÂNIA! Olaru ia o acțiune pe cont propriu și deschide scorul în Finlanda, dupa o cursă de aproape 40 de metri!

min.19 - O nouă intervenție bună a lui Vlad, a treia deja.

min.15 - Jaaskelainen reține la un șut al lui Man.

min.13 - Bară Finlanda! Lingman izbește bara din stânga porții lui Vlad cu un șut de la aproximativ 15 metri!

min.12 - Vlad are o intervenție fantastică la un șut al lui Kairinen!

ora 19:00 - A început meciul!

Meciul se desfășoară la Turku (Finlanda) și este televizat de Pro TV.

Jocul din această seară va reprezenta debutul oficial al lui Adrian Mutu în funcția de selecționer al reprezentativei de tineret a României.