România merge cu 100 de sportivi la Jocurile Olimpice de la Tokyo

România merge cu 100 de sportivi la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR) a publicat, luni, lista sportivilor români care vor participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

100 de sportivi români vor merge în Japonia: 45 de sportive și 55 de sportivi, la 17 discipline sportive:

  1. Atletism (10 sportivi):
    Florentina Iusco și Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Cocioran (50 km marş), Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Alexandru Novac (aruncarea suliței)
    Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana Pantelimon, Mihai Corucle
  2. Echipa feminină baschet 3x3 (4 jucătoare + 2 rezerve):
    Ancuța Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Cuic. Rezerve: Anca Șipoș, Gabriela Irimia
    Antrenor: Tatiana Gallova
  3. Box (2):
    CosminGîrleanu (52 kg), Claudia Nechita (57 kg);
    Antrenori: Dumitru Dorobanțu, Adrian Lăcătuș
  4. Canotaj (36 sportivi + 2 rezerve):
    Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Chioseaua, Florin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoș Aicoboae, Constantin Adam, Florin Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Munteanu;
    Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Mădălina Bereș, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea;
    Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu, Cosmin Pascari;
    Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheș, Roxana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Popescu;
    Doi rame feminin (2-): Iuliana Buhuș, Adriana Ailincăi;
    Doi rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă;
    Dublu vâsle categorie ușoară feminin (L2x): Ionela Cozmiuc, Gianina Beleagă;
    Dublu vâsle feminin (2x): Ancuța Bodnar, Simona Radiș;
    Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Florian Enache;
    Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Cosmin Macovei
    Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Măstăcan, Bogdan Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei
  5. Ciclism (2):
    Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Grosu (ciclism pe şosea);
    Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis;
  6. Fotbal (18 jucători + 4 rezerve):
    Portari:: Aioani Marian Mihai, Mihai Maximilian Popa, Ștefan Târnovanu;
    Fundași: Tudor Cristian Băluță, Radu Ștefăniță Boboc, Andrei Chindriș, Ion Gheorghe, Virgil Eugen Ghiță, Andrei Florin Rațiu, Florin Ștefan, Alexandru Ștefan Pașcanu, Ricardo Florin Grigore;
    Mijlocași: Mihai Alexandru Dobre, Marius Mihai Marin, Dragoș Ionuț Nedelcu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca;
    Atacanți: Andrei Sîntean, George Danuț Ganea, Valentin Gheorghe
    Antrenori: Mirel Rădoi, Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader
  7. Gimnastică artistică (3):
    Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri)
    Antrenori: Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan, Ștefan Gal;
  8. Înot (4):
    Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Costea;
    Antrenori: Mugur Tomescu, Adrian Rădulescu;
  9. Canoe sprint (2):
    Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 - 1000 m); Antrenor - Florin Popescu
  10. Judo (3):
    Andreea Chițu (cat. 52 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Vladuț Simionescu (cat. +100 kg)
    Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi
  11. Lupte (5):
    Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Ana (cat. 53 kg), Kriszta Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg);
    Antrenori: Petrică Carare, Nikolay Stoyanov, Ion Vremere;
  12. Scrimă (2):
    Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie); Antrenori: Rareș Dumitrescu, Radu Podeanu;
  13. Tenis (2):
    Raluca Olaru, Monica Niculescu;
    Antrenor: Călin Ciorbagiu;
  14. Tenis de masă (4 + 1 rezervă):
    echipa feminină (3 jucătoare), Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Irina Ciobanu (rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt); Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon;
  15. Tir sportiv (1):
    Laura Georgeta Ilie (10 m puşcă aer comprimat); Antrenor: Olimpiu Florin Marin;
  16. Tir cu arcul (1):
    Mădălina Ștefania Amaistroaie;
    Antrenor: Viorel Habian;
  17. Triatlon (1):
    Felix Pierre Duchampt;
    Antrenor: Ovidiu Burghelea;

100 de sportivi români pentru Jocurile Olimpice Tokyo 2020100 de tricolori vor concura la Jocurile Olimpice Tokyo 2020...

Publicată de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman pe Luni, 5 iulie 2021

Jocurile Olimpice de la Tokyo se vor desfășura în perioada 23 iulie - 8 august.

Citește și alte articole de pe SpotMedia.ro:

Apasă aici pentru a vedea toate articolele din sport de pe spotmedia.ro


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇