România, locul 4 în clasamentul națiunilor la Campionatul european de înot în ape înghețate

România a încheiat Campionatul European de înot în ape înghețate pe locul 4 în clasamentul națiunilor participante, cu nouă medalii: patru de aur, patru de argint și una de bronz.

• Simona Andreea Chiru a cucerit medalia de aur la 100 de metri liber, cu record mondial, şi argint la 50 de metri liber;
  • Andrei Enache a câștigat primul loc la 250 de metri liber, cu record mondial;
  • Dragoş Ghile a obținut aurul la 100 metri fluture, cu record mondial);
  • Vladimir Romaniuc a obținut două medalii, argint la 100 de metri bras şi bronz, la 50 metri fluture;
  • Cosmin Modoran a obținut argint la 100 metri spate);
  • Echipa România 1, formată din Andrei Enache, Dragoş Ghile, Cristian Tranulea şi Delia Ana Kovacs, a obțiut medalia de argint la proba 4×50 m liber;
  • Echipa România 2, formată din Cosmin Modoran, Vladimir Romaniuc, Dragoş Ghile şi Simona Andreea Chiru, a obținut medalia de aur, cu record mondial, la proba 4X50 medley relay.

Competiția a fost organizată la Oradea, în perioada 1-4 februarie 2024, fiind prima ediție a Campionatului European de înot în ape înghețate. Concursul a reunit nu mai puțin de 322 de sportivi, din 27 de țări.

România a avut un lot format din 34 de înotători profesioniști și amatori, coordonați de Paul Georgescu, campion mondial în acest sport, în proba de 500 de metri, cel care a contribuit decisiv la amploarea pe care a luat-o acest sport în România.

„A fost o ediţie extraordinară, cu rezultate foarte bune pentru România, obţinute de înotători tineri şi valoroşi. Sper că în urma acestor performanţe acest fenomen să capete şi o mai mare amploare la noi”, a spus ulterior evenimentului Paul Georgescu, directorul competiţiei.

Lotul național a adunat 47 de medalii în clasamentele pe categorii de vârstă.

Ineditul competițiilor de înot în ape înghețate constă în faptul că temperatura apei se apropie de 0 grade Celsius.