România învinge Finlanda în preliminariile pentru EURO U21 cu un gol în prelungiri

Echipa națională de tineret a României a câștigat, scor 1-0, meciul cu Finlanda, în preliminariile pentru Campionatul European U21.

Jucătorii antrenați de Daniel Pancu au avut o dominare teritorială, dar și-au creat cu greu ocazii de a marca, cu excepția lui Octavian Popescu.

În cele din urmă, victoria a fost adusă de golul lui Matei Ilie din minutul 90+6, cu o lovitură de cap după un corner.

După acest rezultat, România este pe locul 3, cu 6 puncte. Pe primul loc se află Albania, cu 9 puncte, iar Elveția este pe locul 2, cu 7 puncte. Finlanda este pe locul 4, cu 3 puncte. Muntenegru este pe locul 5, cu 3 puncte, iar Armenia este ultima, cu 1 punct. Elveția, Finlanda, România și Muntenegru au un meci mai puțin disputat.

Pentru România urmează meciul de acasă cu Albania, pe 17 noiembrie, și deplasarea în Elveția, pe 21 noiembrie.

România U21: Sava - Pantea, Ignat, M.Ilie, Amzăr - Corbu, Vulturar, Grameni, - Baiaram, L. Munteanu, Oct.Popescu
Rezerve: Hindrich, Burnete, Buta, R. Ilie, Mazilu, L.Mihai, Oroian, Pănoiu, Pașcalău