România învinge cu mari emoții Macedonia de Nord

Naționala României a debutat cu dreptul în preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2022.

„Tricolorii” au învins cu mari emoții Macedonia de Nord, scor 3-2, într-un meci disputat joi seara pe Arena Națională, în Grupa J.

Reprezentativa noastră avea 2-0 în minutul 81, după golurile lui Tănase și Mihăilă, însă a trăit periculos finalul meciului, după ce a încasat două goluri în doar două minute, obținând apoi victoria gratie reușitei lui Ianis Hagi din minutul 86.

Mirel Rădoi, recuperat pe ultima sută de metri după ce-a fost depistat pozitiv cu coronavirus, a surprins pe toată lumea cu primul "11" trimis în teren contra Macedoniei de Nord.

Ovidiu Popescu, Coman și Tănase au fost surprizele selecționerului, însă șeptarul lui FCSB a rezistat doar 10 minute, fiind înlocuit cu Mihăilă din cauza unei accidetări.

Oaspeții, calificați la Europeanul din vară, au avut ocaziile mai importante în prima repriză, însă "tricolorii" au fost cei care au înscris.

Tănase a marcat primul său gol la naționala mare, în minutul 28, cu un șut plasat din interiorul careului, după o pasă venită de la Chiricheș.

La cinci minute de la revenirea de la cabine, România și-a dublat avantajul, după un gol superb de la 25 de metri al lui Mihăilă, aflat la debutul în naționala mare.

Când ne așteptam la un final liniștit de meci și ne gândeam deja la jocul cu Germania, oaspeții au marcat de două ori în două minute, prin Ademi (min.82) și Trajkovski (min.83).

"Tricolorii" s-au mobilizat însă, iar Ianis Hagi, cu primul său gol pentru naționala mare, a adus o victorie mare.

Trei puncte importante obținute de România, care duminică vor întâlni Germania tot pe Arena Națională.

Ati putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, meciul dintre România și Macedonia de Nord, din Grupa J a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2022:

România - Macedonia de Nord 3-2 (Tănase '28, Mihăilă '50, Ianis Hagi '86 / Ademi '82, Trajkovski '83)

'90+3 - FINALUL MECIULUI

'90+3 - Ademi marchează, dar de la margine se ridică fanionul pentru offside.

'90+1 - Mihăilă pornește pe contraatac, centrează în centrul careului, dar un adversar interceptează și îndepărtează pericolul.

'90 - Trei minute de prelungiri pentru repriza secundă.

'86 - GOOOL ROMÂNIA !!! Ianis Hagi înscrie cu un șut de la 10 metri !!!

'83 - GOL MACEDONIA DE NORD! Trajkovski profită de o eroare în defensiva noastră și egalează la doi!

'82 - GOL MACEDONIA DE NORD! Ademi reduce din diferență cu o lovitură de cap!

'80 - Ianis Hagi șutează, dar mingea este deviată și se duce peste poartă.

'79 - Maxim trece pe lângă gol la o centrare din stânga a lui Bancu.

'75 - Triplă schimbare în naționala României: ies Man, Stanciu și Florin Tănase, intră Ianis Hagi, Bicfalvi și Maxim.

'73 - Ce ocazie pentru oaspeți! Ovidu Popescu și Nița reușesc să blocheze la o acțiune periculoasă a macedonenilor.

'68 - Mihăilă ia o acțiune pe cont propriu, pătrunde în careul advers, însă trimite pe centru.

'67 - Răzvan Marin iese din zid și blochează.

'65 - Niță ia în mână o minge trimisă de Stanciu, iar arbitrul dictează o lovitură liberă indirectă din careul nostru.

'63 - Schimbare în naționala României: iese Keșeru, intră Pușcaș.

'59 - Dimitrievski respinge la o reluare a lui Tănase.

'50 - GOOOL ROMÂNIA !!! Mihăilă marchează un gol fantastic, cu un șut de la 25 de metri, la debutul său în națională !!!

A început repriza secundă.

---------------------------

'45+1 - Finalul primei reprize.

'45 - Pandev cade în careu, cere penalti, dar arbitru îl sancționează pentru simulare.

'38 - O nouă ocazie pentru oaspeți! Lovitura de cap a lui Nestorovski este prinsă de Niță.

'33 - Burcă blochează un șut al lui Pandev.

'28 - GOOOL ROMÂNIA !!! Florin Tănase primește în careu de la Chiricheș și deschis scorul cu un șut plasat !!!

'22 - Pandev trimite peste poartă.

'17 - Man șutează, dar goalkeeperul advers reține fără probleme.

'11 - Coman acuză o accidentare și Rădoi îl trimite în teren pe Mihăilă în locul jucătorului de la FCSB.

'9 - Ce ocazie! Nestorovski trimite imprecis dintr-o poziție ideală!

'4 - Niță iese excelent din poartă și reține la o centrare periculoasă din banda dreaptă.

21:45 - A început meciul.

Vezi: Mirel Rădoi va sta pe banca naționalei României

Primul 11 al României în primul meci spre Mondial! SĂ NE BUCURĂM ÎMPREUNĂ! ????????România - Macedonia de Nord, ora 21:45, în direct la PRO TV și Radio România Actualități

Posted by Echipa națională de fotbal a României on Thursday, March 25, 2021

Meciul se joacă pe Arena Națională și este televizat de Pro TV.

Liechtenstein - Armenia și Germania - Islanda sunt celelalte meciuri programate astăzi în Grupa J.

ECHIPELE

ROMÂNIA: Niță - Ov.Popescu, Chiricheș, Burcă, Bancu - Marin, Stanciu - Man, Tănase, Coman - Keșeru.

MACEDONIA DE NORD: Dimitrievski - Bejtulai, Musliu, Ristevski - Ristovski, Nikolov, Bardhi, Alioski - Elmas - Pandev, Nestorovski.

Arbitru: Fabio Verissimo (Portugalia).