România învinge Belarus după un meci cu 8 goluri!

Naționala României s-a impus cu un categoric 5-3 în meciul amical disputat miercuri seara cu reprezentativa Belarusului.

La meciul disputat la Ploiești, Mirel Rădoi a optat pentru un inedit sistem 3-4-3, în care și-au găsit locul debutanții Lazar și Mitrea, iar naționala României a oferit un fotbal încântător.

"Tricolorii" au marcat de patru ori în prima repriză și-au controlat în totalitate întâlnirea.

Bogdan Mitrea, în minutul 11, a înscris la debut, cu capul, după un corner al lui Răzvan Marin.

În minutul 20, Răzvan Marin a dus scorul la 2-0 dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de George Pușcaș.

3-0 s-a făcut în minutul 31, când Nedelcearu a punctat după un corner executat de Tănase și prelungit cu capul de Mogoș.

Cu un minunt înainte de sfărșitul primei reprize, George Pușcaș și-a trecut și el numele pe tabela de marcaj, cu un șut din interiorul careului.

La reluare, Nedelcearu a reușit dubla, după ce portarul oaspeților a respins în față la un șut al lui Tănase.

Rădoi a efectuat mai multe schimbări, iar bielorușii trecut la conducerea partidei, marcând de trei ori, prin Kendysh (min.63), Bakhar (min.80) și Klimovich (min.90+2), după mari greșeli în defensivă. Oaspeții puteau chiar să mai puncteze o dată, dar Lazar a parat penaltiul executat de Yablonski.

O victorie facilă pentru "tricolori", însă adevăratele examene vor veni pe 15 noiembrie, cu Norvegia, și pe 18 noiembrie, cu Irlanda de Nord, ambele în Liga Națiunilor.

Final de meci la Ploiești. România se impune cu 5 la 3 în duelul amical cu Belarus! bit.ly/LiveblogPeluzaTricolora ???????? #HaiRomania ????????

Posted by Echipa națională de fotbal a României on Wednesday, November 11, 2020

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului amical dintre naționalele României și Belarusului.

România - Belarus 5-3 (Mitrea '11, Răzvan Marin '20 - penalti, Nedelcearu '31 și '55, Pușcaș '44 / Kendysh '63, Bakhar '80, Klimovich '90+2)

min.90+3 - FINALUL MECIULUI!

min.90+2 - GOL BELARUS! Klimovich se descurcă bine și marchează dintre fundașii noștri!

min.90 - Trei minute de prelungiri pentru această repriză secundă.

min.83 - Lazar apără penaltiul executat de Yablonski!

min.82 - Penalti pentru Belarus! Mitrea faultează în propriul careu, iar arbitru arată punctul cu var!

min.80 - GOL BELARUS! Bakhar profită de o greșeală în apărarea noastră și își trece numele pe tabela de marcaj!

min.76 - Bicfalvi trimite puțin pe lângă vinclu.

min.69 - O nouă rundă de schimbări în naționala noastră: ies Mogoș și Răzvan Marin, intră Crețu și Bicfalvi.

min.63 - GOL BELARUS! Kendysh marchează după un corner!

min.61 - Lazar scoate la un șut al lui Bakhar.

min.57 - Triplă schimbare făcută de Rădoi: ies Tănase, Man și Pușcaș, intră Maxim, Băluță și Alibec.

min.55 - GOOOL ROMÂNIA !!! Tănase șutează de la distanță, portarul advers respinge în față, de un Nedelcearu finalizează și reușește, astfel, dubla !!!

ora 20:02 - Începe repriza secundă.

Schimbare la pauză în naționala României: iese Toșca, intră Cristea.

La pauză, România conduce pe Belarus cu 4 la 0. Au marcat: Bogdan Mitrea (11), Răzvan Marin (20), Ionuț Nedelcearu (31), George Pușcaș (44) bit.ly/LiveblogPeluzaTricolora ???????? #HaiRomania ????????

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE.

INFO: A 8-a reușită în naționala României pentru atacantul lui Reading.

min.44 - GOOOL ROMÂNIA !!! Pușcaș duce scorul la 4-0 după ce se descurcă excelent în careul advers!!!

min.39 - Polyakov respinge la o faza periculoasă a "tricolorilor".

INFO: Pentru Nedelcearu este primul gol marcat în tricoul naționalei României.

min.31 - GOOOL ROMÂNIA !!! Nedelcearu înscrie după un corner al lui Tănase, prelungit cu capul de Mogoș !!!

min.28 - Ce ocazie! Man îi pune mingea pe tavă lui Tănase, însă Bordachev are o intervenție salvatoare.

min.25 - Mitrea are o intervenție excelentă la o acțiune a lui Ebong.

INFO: Este abia cel de-al doilea gol marcat de Răzvan Marin pentru naționala României. Primul a fost reușit în urmă cu patru ani, contra Armeniei, în preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2018.

min.20 - GOOOL ROMÂNIA !!! Căpitanul Răzvan Marin transformă cu siguranță lovitura de la 11 metri !!!

min.18 - Penalti pentru România! Pușcaș este faultat de Naumov în careu, iar arbitrul n-are niciun dubiu și arată punctul cu var!

INFO: Bogdan Mitrea are 33 de ani și joacă la Sepsi Sfântu Gheorghe. În cariera sa a mai trecut, printre altele, pe la Viitorul, FCSB și AEL Limassol.

min.11 - GOOOL ROMÂNIA !!! Bogdan Mitrea înscrie la debut, cu capul după o centrare bună a lui Răzvan Marin!!!

min.7 - Man primește de la Tănase, însă șutul său din interiorul careului este blocat.

ora 19:00 - A început meciul.

Tricolorii au ieșit la încălzire purtând tricourile speciale dedicate Peluzei Tricolore! ???????? Ca să poți câștiga unul din...

INFO: Portarul Lazar și fundașul Mitrea se află la primul meci pentru naționala României.

Meciul se joacă la Ploiești și este televizat de Pro X.

ECHIPELE

ROMÂNIA: 16. Lazar – 5. Nedelcearu, 4. Mitrea, 3. Toșca – 13. Mogoș, 18. Marin(c), 8. Nistor, 11. C. Ganea – 20. Man, 9. Pușcaș, 19. Tănase.
Selecționer: Cosmin Contra.

BELARUS: 16. Chichkan - 5. Polyakov, 4. Naumov, 21. Bordachev, 2. Pechenin - 9. Ebong, 18. Maevskiy(c), 8. Khachaturyan, 10. Bakhar - 23. Kendysh, 7. Laptev.
Selecționer: Mikhail Markhel.

Arbitru: Gheorghi Kabakov (Bulgaria).