Roger Federer avansează cu greu în optimi la Roland Garros, după un meci de aproape patru ore

Marele campion elvețian care în august va împlini 40 de ani, Roger Federer, s-a calificat în optimile de finală de la Roland Garros, după ce a trebuit să reziste asalturilor mai tânărului său adversar Dominik Koepfer.

Roger Federer a câștigat în patru seturi împotriva germanului Dominik Koepfer, după o partidă extrem de grea, care s-a terminat în 3 ore și 39 de minute.

Scorul a fost 7-6, 6-7, 7-6, 7-5, iar favoritul 8 a trebuit să apeleze la toate resursele sale fizice și la toate loviturile sale de geniu pentru a trece de jucătorul aflat pe 59 ATP, de 27 de ani.

În optimi de finală, Federer se va duela cu Matteo Berettini din Italia, iar dacă și Djokovici va triumfa cu un alt italian, e vorba de Musetti, vom avea un super duel între cei doi în sferturi.

Federer are un singur trofeu de Roland Garros în palmares, cucerit în 2009.