Robert Lewandowski, de neoprit în tricoul Barcelonei (Video)

Barcelona a trecut sâmbătă seara în deplasare de FC Sevilla, scor 3-0, meci în care din nou polonezul Robert Lewandowski a strălucit.

În etapa cu numărul 4 din La Liga, Barca a fost mult superioară Sevillei în deplasare, continuând seria de invincibilitate din acest start de sezon. Raphinha, Lewandowski și Garcia au marcat cele trei goluri, în minutele 21, 36 și 50.

Este al 5-lea gol din sezon pentru atacantul polonez, care a egalat un record demn de laudă. Lewa e doar al treilea jucător din secolul 21 care marchează 5 sau mai multe goluri în primele 4 etape din Primera Division, după Cristiano Ronaldo în 2009 și Radamel Falcao în 2011.

Lewandowski a fost aproape de „dublă” în minutul 62, dar portarul Bounou a intervenit fantastic.

Și cu sprijinul lui Lewandowski așadar, Barca face 10 puncte și este pe 2 în Spania, la două lungimi sub lidera Real Madrid.