Barcelona, debut cu un semi-eșec în noul sezon de Primera Division

FC Barcelona și-a surprins neplăcut fanii sâmbătă seara pe Camp Nou, cu doar un egal în debutul noului sezon de La Liga.

Barca a remizat acasă, scor 0-0 cu cei de la Rayo Vallecano, echipă patronată de fostul mare atacant Ronaldo Nazario de Lima, fost jucător și el la Barcelona, dar și la rivala Real, sau la Inter, PSV și AC Milan.

Chiar dacă gazdele au început cu un atac format din Robert Lewandowski, Raphinha și Dembele, pe parcurs intrând și Ansu Fati și Aubameyang, nimeni nu a putut marca în poarta macedoneanului Dimitrievski.

E drept, Barcelona a avut 2 goluri anulate, toate pe motiv de offside, în minutul 13 prin Lewandowski și în minutul 88 prin Kessie. Și Rayo a avut un gol anulat, în prelungiri, minutul 95, tot pe motiv de offside.

Pe final, Barcelona a rămas în 10, după ce căpitanul Sergio Busquets a primit al doilea cartonaș galben.

Este al treilea meci consecutiv în care Barcelona nu poate marca în fața celor de la Vallecano.