Rezultatele zilei de sâmbătă în preliminariile pentru CM 2022. Victorie uriașă a Luxemburgului, Turcia a zdrobit Norvegia lui Halaand

Sâmbătă au avut loc partide din cadrul etapei secunde a preliminariilor pentru CM 2022 din Qatar, iar în cadrul acestor jocuri au avut loc și câteva surprize remarcabile.

A surprins enorm în grupa A victoria Luxemburgului la Dublin, în Irlanda, scor 1-0, prin golul marcat de Rodrigues în minutul 85. Irlandezii au un început catastrofal de preliminarii, după ce în prima rundă au fost învinși în deplasarea din Serbia, scor 3-2.

Serbia și Portugalia sunt liderele din grupa A, momentan, cu 4 puncte. Cele două au evoluat și ele ieri și au remizat, scor 2-2, la finele unui meci nebun, în care Cristiano Ronaldo a părăsit furios terenul după ce i s-a anulat un gol extrem de clar în prelungiri:

Cristiano Ronaldo a făcut o criză de nervi și a părăsit terenul înainte de finalul jocului dintre Serbia și Portugalia, după ce i-a fost anulat un gol clar (Video)

Slovacia a trebuit să întoarcă un uluitor 0-2 la pauză în grupa H cu Malta, după goluri marcate de Gambin și Satariano. Strelec și Skriniar au mai salvat onoarea slovacilor, care au dus scorul final la 2-2..

Norvegia lui Halaand a fost de nerecunoscut în fața Turciei, care a învins clar la Oslo cu 3-0, goluri marcate prin Tufan o dublă și Soyuncu. Otomanii sunt liderii categorici ai grupei G, cu 6 puncte din 6, după ce runda trecută au mai făcut o mare surpriză, 4-2 acasă cu Olanda!

Iată toate rezultatele serii de sâmbătă și clasamentele:

Grupa A

Irlanda – Luxemburg 0-1 (Rodrigues 85)

Serbia – Portugalia 2-2 (Mitrovici 46, Kostici 60 / D. Jota 11, 36)

Clasament: 1. Serbia 4 puncte, 2. Portugalia 4 puncte, 3. Luxemburg 3 puncte, 4. Azerbaidjan 0 puncte, 5. Irlanda 0 puncte.

Grupa E

Belarus – Estonia 4-2 (Lisakovich 45 pen., 84, Kendysh 64, Savitskiy 81 / Anier 32, 55)

Cehia – Belgia 1-1 (Provod 50 / Lukaku 61)

Clasament: 1. Cehia 4 puncte, 2. Belgia 4 puncte, 3. Belarus 3 puncte, 4. Tara Galilor 0 puncte, 5. Estonia 0 puncte.

Grupa G

Muntenegru – Gibraltar 4-1 (Beqiraj 26, Simici 43, Tomasevici 53, Jovetici 80 / Styche 30 pen.)

Olanda – Letonia 2-0 (Beghuis 32, L. de Jong 69)

Norvegia – Turcia 0-3 (Tufan 4, 59, Soyuncu 28)

Clasament: 1. Turcia 6 puncte, 2. Muntenegru 6 puncte, 3. Olanda 3 puncte, 4. Norvegia 3 puncte, 5. Letonia 0 puncte, 6. Gibraltar 0 puncte.

Grupa H

Rusia – Slovenia 2-1 (Dzyuba 26, 35 / Ilicici 37)

Croaţia – Cipru 1-0 (Pasalici 40)

Slovacia – Malta 2-2 (Strelec 49, Skriniar 53 / Gambin 16, Satariano 20)

Clasament: 1. Rusia 6 puncte, 2. Slovenia 3 puncte, 3. Croatia 3 puncte, 4. Slovacia 2 puncte, 5. Cipru 1 punct, 6. Malta 1 punct.

EURO U21: România învinge Ungaria la Budapesta