Rezultat surpriză în primul meci de Boxing Day din Anglia

Un prim meci a avut loc marți în runda curentă de Premier League, cea tradițională din a doua zi de Crăciun, intitulată și Boxing Day în Albion.

Newcastle a fost învinsă în prologul etapei de Nottingham Forest, scor 1-3, chiar dacă trupa gazdă condusă de pe bancă de Eddi Howe a deschis scorul în minutul 23 prin Isak. În 15 minute însă, Forest a marcat trei goluri, minutele 45, 53 și 60, prin același Wood, marcator al unui superb hattrick.

Atacantul neo-zeelandez și-a condus echipa la o primă victorie după șapte meciuri consecutive fără acest gust al succesului.

Formaţia pregătită de Nuno Espirito Santo este pe locul 16, cu 17 puncte, în timp ce Newcastle ocupă poziţia a 7-a, cu 29 de puncte.

Tot azi vor evolua în Premiership și Liverpool, meci în deplasare la Burnley de la 19,30, dar și Manchester United, care are un joc acasă foarte greu cu o echipă deja de top 4, Aston Villa, începând cu ora 22.