Real Madrid învinge Barcelona cu dubla lui Jude Bellingham: Revenire spectaculoasă, în deplasare

Real Madrid a câștigat El Clasico, 2-1 contra Barcelonei, pe terenu catalanilor.

Deși a început mai bine și a marcat repede prin Gungodan, în minutul 6, după o greșeală a lui Alaba, Barcelona a pierdut partida jucată pe teren propriu după o repriză secundă în care Real Madrid a revenit de la cabine mai motivată.

Jude Bellingham a trezit Realul din letargie cu un gol superb marcat cu un șut de la distanță, cu care l-a învins pe portarul Ter Stegen în minutul 68. Mijlocașul englez a reușit dubla în prelungiri, după o minge introdusă în poartă la care a ajuns cu noroc, la capătul unei devieri decisive a lui Modric.

Nu s-a mai întâmplat nimic până la final, iar Real Madrid s-a impus cu 2-1.

În urma succesului, Real Madrid a urcat pe primul loc în clasamentul LaLiga, cu 28 de puncte, la egalitate de Girona, locul 2, dar cu golaveraj mai bun. Barcelona rămâne pe locul 3, cu 24 de puncte.

Jude Bellingham are un sezon excelent până acum: a marcat 10 goluri și a livrat două pase de gol în LaLiga.