Real Madrid, eșec surprinzător în deplasarea cu Mallorca

Real Madrid a pierdut într-un mod surprinzător în runda curentă de Primera Division, în deplasarea de la Mallorca.

Formația insulară s-a impus cu 1-0, gol marcat de Muriqi, o lovitură de cap deviată în poartă de Nacho, în minutul 13. Real Madrid a ratat un penalti prin Asensio în minutul 59.

Trupa lui Carlo Ancelotti a părut una complet debusolată în această după-amiază de februarie, mai mult cu gândul la plecarea în Maroc, acolo unde miercuri va avea meci în semifinala Campionatului Mondial al cluburilor, cu Al Ahly Cairo.

Un rezultat care o pune în mare dificultate pe Real, care poate rămâne la 8 puncte în spatele Barcelonei, în condițiile în care catalanii câștigă diseară acasă cu Sevilla.

Ultima înfrângere a lui Real în campionat a venit în partida cu Villarreal, un 1-2. Plus acel eșec din Supercupa Spaniei cu Barcelona, un 1-3 în Arabia Saudită.

Mallorca: Rajkovic - Maffeo, A. Gonzalez, Raillo, Nastasic, Costa - Rodriguez, Baba, Ruiz de Galaratte - Muriqi, Lee.

Real Madrid: Lunin - Carvajal, Nacho, Rudiger, Camavinga - Valverde, Tchouameni, Ceballos - Vinicius Jr., Rodrygo, Asensio.