S-au stabilit semifinalele Campionatului Mondial al cluburilor

Campionatul Mondial al Cluburilor, competiție organizată anul acesta în Maroc, își cunoaște cele două semifinale, după disputarea meciurilor din prima fază.

Al Ahly – Real Madrid și Flamengo – Al-Hilal sunt meciurile vedetă ale competiției din Africa, meciuri care vor avea loc marți și miercuri de la orele 21.

Egiptenii de la Ahly au trecut sâmbătă de americanii de la Seattle Sounders, scor 1-0, gol marcat de Afsha în minutul 88. În celălalt sfert al zilei, Al Hilal a trecut la penaltiuri de gazda Wydad Casablanca, 5-3 la loterie după 1-1 la finalul timpului regulamentar.

Real Madrid, campioana Europei și Flamengo, câștigătoarea Copei Libertadores, sunt calificate direct în careul de ași.

Madrilenii sunt liderii trofeelor în istoria CM al cluburilor, cu 5 la număr. Ei vor avea un program infernal în următoarele zile. După ce au jucat joi cu Valencia, au meci duminică la 15 cu Mallorca, pentru a zbura apoi în Maroc și a evolua miercuri cu Al Ahly.

14 dintre cele 18 ediții ale Campionatului Mondial al Cluburilor au fost câștigate de echipele din Europa.