Rapid scoate un egal nesperat în grupele Champions League

Rapid București a scos o remiză fabuloasă în deplasare la Ferencvaros, în grupele Ligii Campionilor la handbal feminin.

După ce gruparea giuleșteană, vicecampioana României, a fost condusă chiar și la 6 goluri, 19-13, în minutul 38, fetele noastre au realizat ultime 20 de minute de vis și au egalat până la urmă pe tabelă, ducând scorul final la un nesperat 24-24.

Mai mult, am avut și penultimul atac, când am ratat prin Fraga Fernandez de la linia de 9 metri. A fost 14-10 la pauză, după un prim mitan ireproșabil făcut de unguroaice.

Este primul egal făcut de Rapid în grupe, după două înfrângeri și o singură victorie până acum, un chinuit 26-25 cu Zaglebie. Echipa maghiară avea trei eșecuri înainte de acest meci, 25-38 cu Metz, 26-37 cu Vipers și 26-32 cu Olimpija Ljubljana.

Rapid nu s-a putut baza astăzi pe Eliza Buceschi și Orlane Kanor.

Urmează acum o pauză mai lungă de cupe europene, iar în următoarea etapă rapidistele vor evolua împotriva celor de la Metz, pe 22 octombrie, în deplasare.