PSG e prima finalistă a Ligii Campionilor

PSG s-a calificat în finala Ligii Campionilor după ce a învins formația germană Leipzig, scor 3-0, într-un meci disputat la Lisabona.

Formația lui Tuchel a dominat meciul de la început până la final și nu a avut nicio problemă în a obține calificarea în ultimul act.

Scorul a fost deschis în minutul 13 de Marquinhos, același brazilian care a marcat și in meciul precedent cu Atalanta.

PSG a continuat să domine, iar Di Maria a făcut 2-0 cu trei minute înainte de pauză, după o deviere cu călcâiul a lui Neymar.

Apoi, la 10 minute după pauză, PSG s-a dus la 3-0, prin Bernat, care a punctat cu o lovitură de cap.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Lyon și Bayern Munchen, miercuri de la 22:00.

Finala e programată pe 23 august, de la ora 22:00.

LEIPZIG - PSG 0-3 (Marquinhos '13, Di Maria '42, Bernat '55)

90+2 - Final de meci!

90 - 2 minute suplimentare!

86 - Schimbare PSG: Choupo-Moting intră în locul lui Mbappe.

83 - Schimbări PSG: Verratti și Draxler intră în locul lui Herrera și Paredes.

82 - Leipzig e aproape de gol, dar Forsberg trage în blocaj!

76 - PSG pleacă pe contraatac, dar Neymar alunecă la marginea careului!

70 - PSG e aproape din nou de gol, dar lovitura de cap trimisă de Mbappe se duce puțin pe lângă poartă!

64 - Schimbare Leipzig: Adams intră în locul lui Kampl.

55 - GOL PSG!!! Bernat marchează cu o lovitură de cap după o centrare din partea stângă!

46 - Se reia jocul!

46 - Schimbări Leipzig - Schick si Fosberg intră în locul lui Nkunku și Olmo!

45 - Pauză!

42 - GOL PSG!!! Di Maria primește în centrul careului și face 2-0 cu un șut plasat!

35 - PSG e din nou aproape de gol, dar șutul trimis de Neymar din lovitură liberă de la 35 de metri se duce în bară!

25 - Leipzig e aproape de egalare, dar Poulsen trimite pe lângă poartă!

17 - Ocazie mare pentru PSG, dar Mbappe trage în portar din câțiva metri!

13 - GOL PSG!!! Marquinhos înscrie pentru francezi cu o lovitură de cap din centrarea lui Neymar!

7 - PSG înscrie, dar reușita e anulată pentru un henț al lui Neymar!

6 - Ocazie mare pentru PSG!!! Neymar primește excelent în careu, dar trage în bară!

4 - PSG are posesia în startul meciului.

1 - A început meciul!

Leipzig: Gulacsi; Klostermann, Upamecano, Mukiele; Laimer, Kampl, Angeliño; Sabitzer, Nkunku, Dani Olmo; Poulsen.

PSG: Sergio Rico; Kehrer, Thiago Silva, Kimpembe, Bernat; Ander Herrera, Marquinhos, Paredes; Di María, Mbappé, Neymar

Se joacă într-o singură manșă, pe teren neutru, la Lisabona.