Prima înfrângere românească la Roland Garros 2020

Marius Copil a fost învins fără drept de apel de slovacul Filip Horansky, cu 6-2, 6-1, luni, în prima rundă a calificărilor pentru turneul de Mare Şlem de la Roland Garros.

Copil (29 ani, 198 ATP) s-a înclinat după doar 65 de minute în faţa lui Horansky (27 ani, 174 ATP).

Copil a făcut 4 duble greşeli şi a totalizat 23 de erori neforţate, faţă de doar 13 ale adversarului. Horansky a făcut diferenţa şi la mingile direct câştigătoare, cu 19-11.

Arădeanul va primi pentru participare 10.000 de euro.

Marius Copil are o singură victorie la simplu în 2020, în primul tur al calificărilor la Australian Open, şi şase înfrângeri. El a pierdut şi săptămâna trecută, în primul tur al competiţiei challenger de la Iaşi, primul său meci după pauza impusă de pandemia de coronavirus.