Portarul român Ionuț Radu a bifat primul său meci în Italia după o pauză de un an și jumătate

Tânărul portar român de 23 de ani Ionuț Radu a bifat primul său joc în Italia după un an și jumătate de așteptare, al doilea abia în tricoul celor de la Internazionale Milano.

Antrenorul Antonio Conte l-a introdus la pauza partidei câștigate de Inter cu Sampdoria, scor 5-1. Inter e deja campioană matematic în Serie A, încă de runda trecută, un prim titlu după 11 ani de așteptare pentru jucătorii în negru și albastru.

Radu mai avea doar un singur meci la trupa mare a lui Inter, e vorba de un joc cu Sassuolo în 2016, când a bifat doar 18 minute, Inter pierzând atunci cu 3-1, dar Radu nu a luat gol.

Presa din Italia prezintă straniul caz al lui Ionuț Radu

Inter a învins pe Samp cu 5-1 sâmbătă, iar Radu nu a luat gol în partea secundă. Pentru român este primul joc oficial în Italia după cel din 9 ianuarie 2020, când apăra la Genoa, un meci în Cupa Italiei cu Torino, pierdut la loviturile de departajare.

Strict în meciul cu genovezii, acolo unde i-a luat locul legendarului Handanovici la pauză, Radu a avut o paradă, 22 de atingeri de balon, o ieșire din apărare, două degajări corecte și o precizie a paselor de 94 la sută.

Inter a câștigat cu Samp prin golurile marcate de Gagliardini, Sanchez o dublă, Pinamonti și Martinez.

Ionuț Radu, pe cale să plece de la Inter: Primele oferte primite de portarul român

Inter renunță la Ionuț Radu

Nou record de vaccinări în România în 24 de ore. La maratonul din Capitală au fost vaccinați 5 oameni pe minut