Pep Guardiola i-a cerut scuze lui Istvan Kovacs: "A fost impulsul momentului"

Pep Guardiola și-a prezentat scuze față de Istvan Kovacs după terminarea meciului dintre Manchester City și Real Madrid, scor 4-3, din prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor.

Antrenorul „cetățenilor” s-a scuzat pentru că a țipat la arbitrul român, după o fază petrecută în startul reprizei secunde.

"Mi-am prezentat scuze arbitrului, a fost doar impulsul momentului. Am fost acolo și am crezut a fost aut în favoarea noastră, dar el a decis altfel", a spus Guardiola la conferința de presă de după meci.

În minutul 54 al meciului de la Manchester, Pep Guardiola a avut o reacție nervoasă după ce Istvan Kovacs a acordat un aut pentru Real Madrid ca urmare a unui duel între De Bruyne și Militao.

Pep Guardiola s-a ales cu un cartonaș galben pentru proteste.

A fost prima semifinală de cupă europeană arbitrată de Istvan Kovacs.

4-3 a fost scorul meciului dintre Manchester City și Real Madrid, după golurile marcate de De Bruyne (min.2), Gabriel Jesus (min.11), Foden (min.53) și Bernardo Silva (min.74), respectiv Benzema (min.33 și 82, ultimul din penalti) și Vinicius (min.55) pentru iberici.

Manșa secundă se va disputa săptămâna viitoare, la Madrid.