Manchester City o învinge pe Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor după un meci superb

Manchester City a învins-o pe Real Madrid, scor 4-3, în prima manșă din semifinalele Ligii Campionilor, arbitrată excelent de Istvan Kovacs.

Cele două echipe au oferit unul dintre cele mai bune meciuri din acest an, cu numeroase faze de poartă ce au dus la marcarea a șapte goluri.

City a deschis scorul încă din minutul 2, când De Bruyne a finalizat cu capul o centrare perfectă a lui Mahrez.

Echipa lui Guardiola s-a desprins imediat, în minutul 11, când Gabriel Jesus a profitat de o inexactitate a lui Militao.

Scorul la pauză a fost însă 2-1, după ce Benzema a finalizat perfect o centrare din partea stângă.

În partea secundă, Mhrez a reluat în bara în minutul 48, dar cinci minute mai târziu Foden a făcut 3-1 din centrarea impecabilă a lui Fernandinho.

Două minute mai târziu, Vinicius a pornit din propria jumătate și a marcat pentru Real Madrid, dar City a revenit în atac.

Astfel, în minutul 74 Bernando Silva a dus scorul la 4-2, cu un șut puternic, după un avantaj excelent lăsat de Istvan Kovacs.

Tot Kovacs a acordat perfect penalti șapte minute mai târziu pentru Real, iar Benzema a punctat cu o scăriță magnifică și a devenit golgheterul Ligii Campionilor.

Returul va avea loc pe data de 4 mai.

Miercuri e programată cealaltă semifinală dintre Liverpool și Villarreal.

MANCHESTER CITY - REAL MADRID 4-3

90+4 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

88 - Schimbare Real: Asensio intră în locul lui Vinicius.

85 - City e aproape de gol, dar mingea deviată de Militao nu ajunge la Dias.

82 - GOL REAL MADRID!!! Benzema marchează din penalti cu o scăriță magnifică!

81 - Istvan Kovacs acordă penalti pentru Real Madrid după un henț al lui Laporte!

80 - Schimbare Real: Ceballos intră în locul lui Modric.

76 - Mahrez e aproape de gol, dar trage paralel cu poarta!

74 - GOL CITY!!! Bernardo Silva prinde un șut excelent din unghi și face 4-2!

70 - Schimbare Real: Camavinga intră în locul lui Rodrygo.

68 - Laporte apare la finalizare, dar trage direct în portar.

55 - GOL REAL!!! Vinicius pătrunde în viteză și marchează cu un șut pe jos după o cursă de la centrul terenului!!

53 - GOL CITY!!! Foden face 3-1 cu capul dintr-o centrare din dreapta trimisă de Fernandinho!

48 - Ce ocazie! Mahrez trage în bară, mingea ricoșează la Foden, dar acesta trage direct în Carvajal!

46 - Se reia jocul!

Schimbare Real: Nacho intră în locul lui Alaba.

45 - Pauză!

41 - Mahrez trage din lovitură liberă, Courtois respinge bine.

36 - Schimbare City: Fernandinho intră în locul lui Stones, accidentat.

33 - GOL REAL MADRID!!! Benzema marchează cu piciorul stâng din prima de la 13 metri!

29 - Ce ocazie! Contraatac pentru City, dar Foden trage puțin alături dintr-o poziție bună!

26 - Mahrez scapă în careu, însă trage sus în plasa laterală!

25 - Benzema trage în bară, dar se ridică fanionul pentru ofsaid.

22 - Gabriel Jesus pleacă pe contraatac, dar e blocat de Alaba.

16 - Foden centrează bine, dar Jesus nu e atent și nu atacă poarta.

11 - GOL CITY!! Gabriel Jesus face 2-0 cu o reluare din 6 metri după o mare gafă a lui Militao!

6 - Real Madrid recuperează o minge, dar Rodrygo e blocat în careu.

2 - GOL CITY!!! De Bruyne apare în fața porții și deschide scorul cu capul din centrarea lui Mahrez!

Info: Meciul începe la ora 22:00

Manchester City: Ederson, Stones, Dias, Laporte, Zinchenko, Rodri, De Bruyne, Bernardo, Mahrez, Jesus, Foden

Real Madrid: Courtois, Carvajal, Militao, Alaba, Mendy, Kroos, Modric, Valverde, Rodrygo, Benzema, Vinicius Jr