Palmeiras a câștigat Copa Libertadores după o finală nebună cu Santos (Video)

Gruparea braziliană Palmeiras a cucerit marele trofeu al Copei Libertadores, după 1-0 cu marea sa rivală din Țara Cafelei FC Santos.

A fost o victorie chinuită, obținută în abia al 9-lea minut de prelungire, după un meci fără o prea mare spectaculozitate, în care ambii portari au șomat mai degrabă…

Palmeiras și Santos au evoluat în această finală pe marele stadion brazilian Maracana, în ultimul act al celei mai importante competiții inter-cluburi din America de Sud.

Palmeiras 1-0 Santos | RESUMEN | FINAL | CONMEBOL Libertadores 2020

În minutul 90 plus 5, jucătorii ambelor formații au fost aproape de o bătaie generală, după ce un jucător al lui Palmeiras a împins pe banca tehnică un director tehnic de la Santos, acesta fiind și eliminat de arbitru. Meciul s-a reluat cu greu, iar trei minute mai târziu a venit și unicul gol al întâlnirii, semnat de Breno, cu capul, după o centrare de pe flancul drept a lui Roni.

Partida a continuat până în minutul 90 plus 15, dar Santos nu a putut egala.

Este un nou trofeu de Copa Libertadores pentru Palmeiras după aceeași performanță bifată și în 1999.

După acest succes, Palmeiras va ajunge și la CM al cluburilor, care se va disputa între 1-11 februarie la Doha, în Qatar, alături de trupe ca Bayern, Ulsan, Al Ahly sau Tigres.

Denis Alibec nu va mai putea evolua în acest sezon pentru Kayserispor - oficial

Simona Halep a aflat ziua și ora de start a partidei cu Potapova din turul secund al turneului de la Melbourne

Avertizare de vreme rea pentru toată țara: Ne așteaptă ploi, ninsori, polei și vânt puternic