Omagiu superb al lui Leo Messi pentru Maradona, după un gol marcat pentru Barcelona (Video)

Lionel Messi i-a adus un omagiu superb lui Diego Armando Maradona, marele fotbalist argentinian care s-a stins din viață acum 4 zile la doar 60 de ani.

Barcelona s-a distrat duminică la prânz cu cei de la Osasuna, scor 4-0 în La Liga, în etapa cu numărul 11. Catalanii au arătat în sfârșit că sunt în mare formă, iar Messi în sfârșit a ieșit la rampă, în primul său meci după aflarea veștii dispariției lui Maradona, fostul său selecționer la naționala Argentinei.

În jurul minutul 40, el a încercat inițial să îl copieze pe Diego printr-o "mâna lui Dumnezeu", dar la capătul acelui carambol în careu, Braithwaite a fost cel care a deschis scorul.

Mesaj emoționant în memoria lui Maradona, trimis de către una dintre fiicele sale: ”Deja îmi este dor de tine, tată!”

Griezmann și Coutinho au marcat golurile doi și trei, iar Messi a închis tabela în minutul 73 cu un supergol pe care i l-a dedicat lui Maradona. El și-a dezbrăcat tricoul cu Barcelona și l-a arătat pe cel de dedesubt, al lui Argentinos Juniors, prima echipă a lui Maradona.

După acest gest, Messi a primit și un cartonaș galben pentru scoaterea tricoului, de la un arbitru poate mult prea vigilent, gest care îi va aduce totuși și o amendă de 3000 de euro.

După această victorie, Barca urcă pe locul 8 în Spania, cu 14 puncte, la 9 puncte de liderii Sociedad și Atletico Madrid.

Nicolae Dică oferă principalele amănunte în legătură cu retragerea intempestivă a lui Ciprian Tătărușanu

Cât ar valora acum tricoul purtat de Diego Maradona în partida cu Anglia de la Mondialul din 1986