O formație surprinzătoare din Superliga ajunge în premieră pe loc de play-off

Universitatea Cluj a ajuns în premieră în acest sezon pe loc de play-off după o nouă victorie în Superliga, în runda curentă a stagiunii competiționale 2023/2024, scor 2-1 cu cei de la FCU Craiova 1948.

Ianis Stoica și Daniel Popa au semnat golurile formației ardelene, în minutele 19 și 53, în timp ce pentru oltenii lui Mititelu a marcat doar Bahassa, minutul 38.

Este a doua victorie la rând după cea cu Rapid București de luni seara, scor 3-2, iar Șepcile Roșii ajung acum pe locul 6, loc de play-off, cu 26 de puncte, la egalitate cu Petrolul și cu doar o lungime peste Sibiu și Farul.

Trupa lui Sabău are trei meciuri la rând fără înfrângere, iar, de cealaltă parte, FCU rămâne pe 14, cu doar 18 puncte acumulate, având doar o singură victorie în ultimele 6 meciuri.

U Cluj: Iliev - Oancea, Masoero, Mitrea, Vătăjelu - Chipciu, G. Simion, Doukoure, I. Stoica - Nistor - D. Popa.

FCU Craiova: Gurău - Compagnucci, Lacroix, D. Henriques, Padula - V. Achim, Van Durmen - Chițu, Bauza, Bahassa - Blănuță.

Arbitru: Andrei Chivulete.