Nota primită de Ianis Hagi după un nou gol marcat pentru Rangers în campionatul Scoției

Ianis Hagi a mai oferit un meci extraordinar în tricoul lui Rangers, pentru care a fost din nou titular în Scoția în partida câștigată de formația sa cu 3-0 în fața celor de la St.Mirren.

Românul de 22 de ani a stabilit scorul final al acestei întâlniri din Scottish Premiership.

Prestația sa a fost din nou apreciată de presa din Scoția, care l-a notat, prin cotidianul GlasgowTimes, cu nota 7, a doua cea mai mare notă din echipă, după Kent și Morelos, ambii cu 8.

Ianis Hagi a marcat pentru Rangers (Video)

”Introducerea lui Ianis Hagi în locul lui Scott Arfield a fost singura schimbare din formula de start față de meciul cu Livingston de miercuri, din runda trecută. Românul a fost bun cu mingea la picior și a rezistat duelurilor fizice, pe alocuri aprige. A dat dovadă de calm când a marcat al treilea gol devreme în a doua repriză și a luat cartonaș galben pentru un fault asupra lui Ethan Erhahon”, notau cei din presa britanică.

De partea cealaltă, cei de la GlasgowLive i-au făcut și ei o scurtă analiză lui Ianis: ”Românul a revenit pe merit în echipă și a marcat un gol minunat în repriza a doua. S-a luptat din greu când a fost nevoie, dar a văzut cartonașul galben pentru o intrare neinspirată”.

În acest sezon, Hagi a strâns deja șapte goluri marcate și 11 pase de gol, în 36 de meciuri în care a evoluat.

Rangers mai are nevoie practic de un singur punct pentru a deveni matematic campioană, însă o poate face chiar duminică, dacă Celtic nu o va învinge pe Dundee. Ar fi primul titlu după o pauză de 10 ani pentru Rangers!

Liga 1: CFR Cluj se impune la Arad