Nota primită de Ianis Hagi după evoluția sa din înfrângerea lui Alaves cu Barcelona

Deportivo Alaves a fost învinsă în deplasare de către FC Barcelona, scor 2-1 în runda curentă din La Liga.

Chiar dacă au condus cu 1-0 încă din secunda 20, prin golul lui Omorodion, bascii au fost depășiți în partea secundă, din cauza sclipirilor de mare finețe ale lui Lewandowski. Polonezul a marcat o dublă, în minutele 53 și 78, ultimul gol venind din penalti.

Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 79, și a stat pe teren, cu tot cu prelungiri, circa 15 minute.

Din păcate, el nu s-a remarcat în vreun fel pozitiv, iar la final a primit nota 6,60, în media echipei. Cel mai bun de la Deportivo Alaves a fost portarul Antonio Sivera, 7.2. Hagi fusese anunțat de presa iberică titular în primă instanță în această partidă din Catalonia.

La ultima fază a meciului, Hagi a centrat periculos în plin careu, Oriol Romeu a atins balonul cu mâna, dar la VAR s-a constatat că jucătorul lui Alaves care a lovit înainte balonul era în offside, deci nu s-a acordat penalti.

Alaves e pe 15 în clasament, cu 12 puncte, iar Barcelona rămâne pe 3, cu 30 de lungimi.