Nota primită de Ianis Hagi după evoluția din Europa League

Ianis Hagi a fost titular în victoria obținută de Rangers contra belgienilor de la Antwerp, sco 5-2, la finalul căreia gruparea scoțiană a ajuns în optimile Europa League.

Fotbalistul român a evoluat timp de 71 de minute și a avut o evoluție apreciată de presa din Scoția.

Astfel, jurnaliștii de la Herald Scotland i-au acordat lui Ianis nota 7 pentru această evoluție.

"A făcut o presiune bună pe Maxime Le Marchand înaintea primului gol. A avut un șut puternic din unghi în prima repriză. A părut periculos mereu când a avut mingea", l-au descris scoțienii.

După ce în tur s-au impus cu 4-3, scoțienii au câștigat si meciul retur, tot după șapte goluri, dar de această dată cu 5-2.

Ianis a fost folosit în partea dreaptă a atacului, dar n-a avut mari realizări, chiar dacă a fost implicat la două goluri.

În minutul 71, internaționalul român a fost înlocuit cu Arfield.

Morelos (min.9), Patterson (min.46), Kent (min.55), Barisic (min.79 – penalti) și Itten (min.90+2) au marcat golurile lui Rangers.

Pentru oaspeți au punctat Refaelov (min.32) si Ze (min.57).