Monica Niculescu, în sferturi la Praga

Perechea româno-slovacă Monica Niculescu/Viktoria Kuzmova s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 250 de la Praga, dotat cu premii totale de 251.750 de dolari, după victoria cu 6-4, 6-4 în faţa cuplului Magda Linette (Polonia)/Yanina Wickmayer (Belgia).

Niculescu şi Kuzmova au obţinut victoria după o oră şi 20 de minute.

În primul act, Linette şi Wickmayer au condus cu 3-1, dar apoi Niculescu şi partenera sa au câştigat patru ghemuri la rând (5-3), impunându-se cu 6-4 în primul set. În setul al doilea, diferenţa a fost făcută de un break reuşit de Niculescu şi Kuzmova la 1-1, scorul final fiind 6-4.

Niculescu şi Kuzmova şi-au asigurat un cec de 2.350 de dolari şi 60 de puncte WTA la dublu. În sferturi, Niculescu şi partenera sa vor înfrunta învingătoarele din meciul Ekaterine Gorgodze (Georgia)/Viktoria Tomova (Bulgaria) - Anastasia Potapova/Iana Sizikova (Rusia), favoritele numărul patru.