Minaur se califică în semifinalele EHF

CS Minaur Baia Mare s-a calificat în semifinalele competiţiei de handbal feminin EHF European League, după ce a învins-o pe HC Dunărea Brăila şi în manşa secundă a sferturilor de finală, cu 27-25 (13-14), sâmbătă, în Sala ”Lascăr Pană” din Baia Mare.

Minaur îşi asigurase în mare măsură prezenţa în faza următoare în urma victoriei de la Brăila, cu 31-24.

Dunărea Brăila a făcut o primă repriză foarte bună în retur şi a condus de mai multe ori la două goluri diferenţă, 2-0, 3-1, 4-2, 11-9, iar înainte de pauză a avut chiar trei goluri în plus, 14-11, însă avansul la jumătate meciului a fost minim, 14-13.

Minaur a preluat controlul după pauză şi s-a desprins la trei goluri, 22-19, 23-20, 24-21, câştigând în cele din urmă cu 27-25.

Pentru echipa băimăreană au marcat Jovana Kovacevic 7 goluri, Cristina Laslo 4, Jelena Lavko 4, Sonia Seraficeanu 3, Larissa Fais Munhoz Araujo 2, Linn Blohm 2, Andreea Cristina Popa 1, Ana Maria Tănăsie 1, Asuka Fujita 1, Iaroslava Burlacenko 1, Anca Georgiana Polocoşer 1.

Golurile formaţiei brăilene au fost reuşite de Maria Kanaval 6 goluri, Aneta Udriştioiu 5, Mădălina Zamfirescu 4, Marina Dmitrovic 4, Alina Czeczi 3, Tamires Morena Lima de Araujo 2, Nicoleta Safta 1.

Au arbitrat Dorian Sîrbu şi Victor Serdiuc, ambii din Republica Moldova, iar delegat EHF a fost românul Constantin Din.

Turneul final al competiţiei este programat pe 8 şi 9 mai.