Minaur Baia Mare face un pas mare spre sferturile de finală ale EHF European League

CS Minaur Baia Mare a făcut un pas mare spre sferturile de finală ale competiţiei feminine de handbal EHF European League, prin victoria categorică reuşită în faţa formaţiei norvegiene Storhamar Handball Elite, cu scorul de 40-27 (19-11), miercuri, la Baia Mare, în Grupa C.

Minaur o învingea pe 9 ianuarie pe Storhamar cu 33-29, tot la Baia Mare.

Meciul de miercuri, programat iniţial să se dispute în data de 13 februarie, la Hamar, nu s-a putut desfăşura în Norvegia din cauza legislaţiei care a intrat în vigoare începând din 29 ianuarie şi care restricţionează accesul tuturor persoanelor care intră în această ţară, astfel încât fiecare delegaţie sportivă este nevoită să intre în carantină pentru 10 zile. Storhamar a fost nevoită să joace ambele meciuri cu HC Thuringer în Germania.

În meciul de miercuri, Minaur a dominat categoric jocul şi nu a avut niciun moment emoţii în obţinerea victoriei.

Pentru formaţia maramureşeană au marcat Jovana Kovacevic 8 goluri, Linn Blohm 7, Asuka Fujita 6, Cristina Laslo 5, Iaroslava Burlacenko 4, Jelena Lavko 3, Sonia Seraficeanu 2, Anca Polocoşer 2, Larissa Fais Munhoz Araujo 1, Ana-Maria Tănăsie 1, Andreea Cristina Popa 1.

Golurile echipei scandinave au fost înscrise de Tonke Enkerud 6, Emilie Margrethe Hovden 7, Guro Nestaker 4, Ann Grete Norgaard 3, Elise Skinnehaugen 3, Maja Jakobsen 2, Sara Ronningen 1, Moa Amanda Fredriksson 1.

Au arbitrat ucrainencele Marina Duplii şi Olena Pobedrina, iar delegat EHF a fost ucraineanul Vasili Feghir.

Minaur se află pe primul loc, cu 6 puncte (4 jocuri), urmată de Astrahanocika Astrahan, 4 puncte (4 j), Storhamar Handball Elite, 4 puncte (5 j), Thuringer HC, 2 puncte (3 j).

Minaur va juca ultimele meciuri din grupă cu Thuringer HC, la Baia Mare, pe 20 şi 21 februarie. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.