Medalii de aur, argint și bronz pentru România la Campionatele Europene de înot pentru juniori

Sportivii români au cucerit o medalie de aur, una de argint şi alta de bronz, vineri, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Vilnius (Lituania).

Robert-Andrei Badea a cucerit aurul la 400 m mixt, cu un nou record al competiţiei, 4 min 14 sec 37/100. El a fost urmat de italianul Domenico De Gregorio (4:21.02) şi de turcul Onur Ege Oksuz (4:22.73).

De asemenea, timpul obţinut de Badea reprezintă nou record naţional la 17,18 şi +19 ani.

Darius Coman (4:27.33) nu a reuşit să se califice în finală.

Aissia-Claudia Prisecariu a obţinut medalia de argint în proba de 200 m spate, cu timpul de 2 min 11 sec 14/100, fiind premiată chiar de către Camelia Potec, preşedinta Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Mondern. Aurul a fost câştigat de spaniola Estella Llum Tonrath Nollgen (2:10.78), iar bronzul a revenit maghiarei Dora Molnar (2:11.56).

Alexandru Constantinescu a câştigat medalia de bronz în finala probei de 200 m spate, cu timpul de 1 min 58 sec 91/100. El a fost devansat de irlandezul John Shortt (1:57.68) şi de italianul Daniele Del Signore (1:58.81).

România (Daria Silişteanu, Darius Coman, Vlad Mihalache, Rebecca Diaconescu) s-a clasat pe locul al patrulea în proba de ştafetă combinată 4x100 m mixt (3:51.09). Podiumul a fost ocupat, în ordine, de Marea Britanie (3:49.55), Italia (3:49.95) şi Lituania (3:50.23).

În finala probei de 100 m fluture masculin, Vlad-Ştefan Mihalache s-a clasat pe locul opt, ultimul (53.48). Pe opt s-a clasat şi Brigitta Vass la 200 m bras feminin (2:31.06).

Rebecca-Aimee Diaconescu s-a calificat în finala de la 100 m liber feminin, cu al optulea timp din semifinale (55.52). Anastasia Bako (57.73) şi Irina Preda (56.70) s-au oprit în serii.

La 800 m liber feminin, Diana Stiger (8:54.89) şi Briana Păun (9:12.35) nu au trecut de serii.

În proba similară masculină, Andrei Proca s-a calificat în finala de sâmbătă cu al şaptelea timp din serii (8:07.00), în timp ce Nandor Nagy nu a reuşit să prindă finala (8:12.44).

România are până acum şase medalii, trei de aur, câştigate de Vlad-Ştefan Mihalache (200 m fluture) şi Robert-Andrei Badea (200 m mixt, 400 m mixt), două de argint, prin Rebecca-Aimee Diaconescu (200 m liber) şi Aissia-Claudia Prisecariu (200 m spate), şi una de bronz, obţinută de Alexandru Constantinescu (200 m spate).

CAMPIONATUL EUROPEAN DE ÎNOT JUNIORI – VILNIUS 2024🇷🇴 Aur, argint și bronz pentru sportivii României!🇷🇴 O seară...