Marta Kostyuk, despre victoria din meciul cu Emma Răducanu și semifinala cu Simona Halep

Jucătoarea ucraineană Marta Kostyuk a vorbit despre succesul din meciul cu Emma Răducanu și semifinala cu Simona Halep.

Sportiva din Ucraina a explicat cum a învins-o pe Emma și a afirmat că este nerăbdătoare să joace și contra Simonei.

"Sincer, nu știu cum am câștigat primul game al meciului și cred că totul a început acolo. Cumva am câștigat acel game și am avut un surplus de încredere, am simțit că nu voi pierde. Apoi, prin game-ul cu numărul 5 mi-am dat seama cum să o joc astăzi. Tactica aceea m-a ajutat. A fost un meci rapid, nu am putut s-o citesc atât de bine, dar am încercat să întorc cât mai multe mingi.

Sincer, la Indian Wells am luptat un set cu Simona Halep, dar apoi nu am jucat bine câteva game-uri din setul secund. Sper să pot să o împing cât mai mult. Și dacă pierd e o experiență extraordinară. Îmi place să joc împotriva ei, e o persoană foarte simpatică, dar vreau să ajung în prima mea finală", a spus Marta Kostyuk la Digi Sport 2.

Emma Răducanu nu va putea să o întâlnească pe Simona Halep în semifinalele Transylvania Open.

Sportiva cu origini românești a fost învinsă de Marta Kostyuk, ocupanta locului 55 WTA, în sferturile de finală.

Scorul a fost 6-2, 6-1 pentru tânăra jucătoare din Ucraina, după o partidă pe care a dominat-o de la început până la final.

Așadar, Kostyuk va fi adversara Simonei din semifinale. Pe ea, Simona a mai întâlnit-o o singură dată, anul acesta la Indian Wells, când s-a impus cu 7-6 (2), 6-1.

Partida din semifinale va avea loc sâmbătă, de la ora 17:00.

În cealaltă semifinală se intalnesc Anett Kontaveit și Rebecca Peterson. Acest meci va începe la ora 14:30.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!