România și-a aflat ultima adversară din grupa de la EURO 2024: Ucraina întoarce rezultatul cu Islanda și se califică

Ucraina a învins, scor 2-1, naționala Islandei și s-a calificat la EURO 2024, unde va face parte din grupa României, grupa E.

Ucrainenii s-au trezit conduși cu 1-0 în minutul 30, printr-o reușită a lui Gudmundsson. Yaremchuk a avut un gol anulat în minutul 39, apoi Tsygankov a reușit egalarea în minutul 53, cu un șut frumos.

Mudryk a marcat golul calificării Ucrainei la EURO 2024, în minutul 84, cu un șut frumos din căciula careului de la 16 metri.

Astfel, în urma succesului obținut împotriva Islandei, Ucraina s-a calificat la EURO 2024 și va face parte din grupa E, grupa României. Tricolorii vor debuta, astfel, la EURO împotriva Ucrainei, pe 17 iunie, la Munchen.

Grupa E de la EURO 2024 este completă: Belgia, România, Slovacia și Ucraina.

• Grupa F: Turcia, Portugalia, Cehia, Georgia

Ucraina - Islanda 2-1 (Tsygankov 53, Mudryk 84 / Gudmundsson 30)

Min. 90+4 - Final. Ucraina se califică la EURO 2024!

Min. 84 - GOL Ucraina! Mudryk îi aduce pe ucraineni în avantaj cu un șut din prima, cu dreptul, din căciula careului de 16 metri.

Min. 53 - GOL Ucraina! Tsygankov egalează cu un șut frumos, cu efect, de la marginea careului de 16 metri.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+2 - Pauză.

Min. 39 - Gol anulat Ucraina! Yaremchuk apare perfect în careu la o centrare din dreapta și reia în plasa porții islandeze, însă reușita este anulată de VAR ca urmare a unei poziții de ofsaid înaintea centrării.

Min. 30 - GOL Islanda! Albert Gudmundsson înscrie cu un șut frumos de la marginea careului și deschide scorul contra Ucrainei.

Min. 1 - A început meciul.

Ucraina: Lunin, Konoplya, Zabarnyi, Matvienko, Mykolenko, Tsygankov, Brazhko, Malinowski, Mudryk, Sudakov, Yaremchuk.
Rezerve: Bondar, Bushchan, Dovbyk, Mykhaylinchenko, Shaparenko, Sydorchuk, Talovierov, Trubin, Tymchyk, Vanat, Zinchenko

Islanda: Valdimarsson, Palsson, Ingason, Gretarsson, Thorarinsson, Gudmundsson, Haraldsson, Traustason, Thorsteinsson, Gudjohnsen, Gudmundsson
Rezerve: Anderson, Ellertsson, Finnbogason, Finnsson, Gunnarsson, Hermannsson, Hlynsson, Johannesson, Olafsson, Oskarsson, Sampsted, Willumsson

Dintre cele două se va alege ultima echipă din grupa E a EURO 2024, din care face parte și România, alături de Belgia și Slovacia.

În semifinalele play-off-ului, Ucraina a trecut cu mari emoții de Bosnia, iar Islanda s-a distrat cu Israel la Budapesta.

EURO 2024 se desfășoară în perioada 14 iunie - 14 iulie 2024 în Germania.