România pierde cu Columbia: Două goluri marcate pe final n-au fost de ajuns, la Madrid

România a fost învinsă, marți, de Columbia, scor 2-3, într-un meci amical jucat la Madrid, în Spania.

Naționala României a început moale, temătoare, meciul cu Columbia, iar sud-americanii au profitat și au deschis repede scorul prin Corboba, în minutul 6, cu o lovitură de cap. După o ocazie importantă ratată de Denis Alibec, columbienii au făcut 2-0 prin Arias, în minutul 36, cu un șut din careu, și au mai avut șanse de a-și mări avantajul.

S-a intrat în dezavantaj de două goluri la pauză, pe "Citivas Metropolitano", la Madrid.

Repriza a doua a curs în aceeași direcție, cu ocazii ratate de columbieni pentru a se desprinde pe tabela de marcaj. S-a întâmplat în minutul 80, când Asprilla a înscris și el. Ianis Hagi a redus din diferență în minutul 84, după o minge recuperată din piciorul unui adversar columbian.

Florin Tănase a marcat și el în prelungiri, în minutul 90+3, cu un șut din preajma punctului cu var, după o pasă bună primită de la Dennis Man. S-a terminat 2-3, la Madrid, în favoarea columbienilor.

România venea după un egal în primul meci de pregătire înaintea EURO 2024, 1-1 cu Irlanda de Nord pe Arena Națională.

România - Columbia 2-3 (I. Hagi 84, Fl. Tănase 90+3 / Cordoba 6, Arias 36, Asprilla 80)

Min. 90+4 - Final.

Min. 90+3 - GOL România! Florin Tănase înscrie și el cu un șut plasat din preajma punctului cu var, după o minge pasată bine de Man.

Min. 84 - GOL România! Ianis Hagi profită de un minge pierdută de columbieni în apropierea careului și îl învinge pe Varga cu un șut cu dreptul.

Min. 80 - GOL Columbia! Yaser Asprilla înscrie și el, iar dezastrul este complet pentru naționala României.

Min. 54 - Ocazie România! Denis Alibec ratează din nou din apropiere, după ce Nedelcearu i-a așezat o minge în mijlocul careului ca urmare a unei centrări din lovitură liberă.

Min. 52 - Ocazie Columbia! Luis Diaz trage cu efect la poarta lui Moldovan, din careu, însă portarul român respinge în corner.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+3- Pauză.

Min. 40 - Ocazie Columbia! Arias reia din cădere spre poarta lui Moldovan, moale însă, iar portarul tricolor reține.

Min. 36 - GOL Columbia! Arias înscie simplu cu un șut pe lângă Moldovan, din interiorul careului.

Min. 8 - Ocazie România! Alibec ratează din apropiere, apoi nu găsește mingea respinsă de portarul columbian.

Min. 6 - GOL Columbia! Jhon Cordoba înscrie cu capul după o centrare din partea stângă, de la Mojica.

Min. 1 - A început meciul.

România: Moldovan - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Opruț - M. Marin, R. Marin - Moruțan, Stanciu, Mihăilă - Alibec
Rezerve: Niță, Aioani - Manea, Nedelcearu, Cicâldău, Pușcaș, I. Hagi, Drăguș, Man, Racovițan, Sorescu, Olaru, Fl. Coman, Șut, Fl. Tănase
Columbia: C. Vargas - D. Munoz, Cuesta, Lucumi, Mojica - Lerma, Rios - J. Arias, J. Rodriguez (cpt.), L. Diaz - J. Cordoba
Rezerve: D. Ospina, A. Montero - S. Arias, Castano, Cassierra, Carrascal, Cabal, C. Gomez, Mosquera, Borre, Quintero, Asprilla, Fuentes, Portilla, G.

Naționala României joacă, marți, al doilea meci de pregătire înaintea EURO 2024, primul turneu la care s-a calificat după o pauză de opt ani.

După egalul cu Irlanda de Nord, 1-1 pe Arena Națională, elevii lui Edi Iordănescu dau piept cu naționala Columbiei, pe stadionul "Civitas Metropolitano" din Madrid. Meciul se joacă de la ora 21:30, ora României.

Cele două formații s-au întâlnit în 3 rânduri până acum, iar ”Tricolorii” sunt neînvinși: două victorii (3-1 la CM 1994 și 1-0 la CM 1998) și o remiză (amical, 2006).

Lotul naționalei României pentru amicalele cu Irlanda de Nord și Columbia

Portari: Horaţiu Moldovan (Atletico Madrid/Spania, 9 selecţii/0 goluri), Florin Niţă (Gaziantep/Turcia, 20/0), Ştefan Târnovanu (FCSB, 1/0), Marian Aioani (FC Rapid 1923, debutant)
Fundaşi: Andrei Raţiu (Rayo Vallecano/Spania, 15/1), Cristian Manea (CFR Cluj, 25/2), Andrei Burcă (Al-Okhdood/Arabia Saudită, 26/1), Radu Drăguşin (Tottenham/Anglia, 14/0), Adrian Rus (FC Pafos/Cipru, 19/1), Ionuţ Nedelcearu (Palermo/Italia, 25/2), Bogdan Racoviţan (Rakow/Polonia, 1/0), Deian Sorescu (Gaziantep/Turcia, 15/0), Raul Opruţ (FC Hermannstadt, debutant)
Mjlocaşi: Nicolae Stanciu (FC Damac/Arabia Saudită, 67/14), Marius Marin (Pisa/Italia, 15/0), Alexandru Cicâldău (Konyaspor/Turcia, 36/4), Răzvan Marin (Empoli/Italia, 53/3), Olimpiu Moruţan (Ankaragucu/Turcia, 14/1), Darius Olaru (FCSB, 16/0), Adrian Şut (FCSB, 1/0), Dennis Man (Parma/Italia, 21/7), Valentin Mihăilă (Parma/Italia, 18/4), Ianis Hagi (Deportivo Alaves/Spania, 32/4), Denis Drăguş (Gaziantep/Turcia, 8/2), Florinel Coman (FCSB, 13/1)
Atacanţi: George Puşcaş (Bari/Italia, 41/11), Denis Alibec (Muaither/Qatar, 36/5), Florin Tănase (Al-Okhdood/Arabia Saudită, 17/2)