Simona Halep a învins-o pe Gabriela Ruse în primul tur la Transylvania Open

Simona Halep a trecut cu ușurință de Gabriela Ruse la Transylvania Open 2021.

6-1, 6-2 este scorul cu care Simona a învins-o pe Gabi în runda inaugurală a turneului de la Cluj-Napoca.

În turul următor, Simona o va înfrunta joi pe rusoaica Varvara Gracheva (locul 81 WTA).

Vezi: Reacția oferită de Simona Halep după victoria cu Gabriela Ruse: "Nu am de gând să mă las"

De doar o oră și 13 minute a avut nevoie Simona pentru a trece de Gabriela, după un meci controlat în totalitate de fostul lider WTA, care a reușit în setul secund niște lovituri de-a dreptul uluitoare.

Gabriela a părut nervoasă și intimidată de adversara pe care a avut-o în față, iar Simona a profitat din plin.

A fost prima întâlnire directă între cele două tenismene române.

Și mâine, în turul doi, Simona va avea parte de o întâlnire în premieră cu Varvara Gracheva, care în primul tur a învins-o pe Andrea Petkovic.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre Simona Halep (locul 18 WTA) și Gabriela Ruse (locul 85 WTA), din primul tur al turneului Transylvania Open de la Cluj-Napoca:

Simona Halep - Gabriela Ruse 6-1, 6-2

GAME, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

Simona reușește un nou break și urmează să servească pentru a câștiga meciul.

Un nou game în contul Simonei, care are 4-2 în setul II.

Gabriela își face serviciul și se menține practic în meci.

Game alb izbutit de Simona Halep.

Break făcut de Simona, care preia conducerea și în setul secund.

Simona își câștigă serviciul venind de la 15-30.

Gabi începe cu dreptul setul secund.

Simona închide primul set în mai puțin de 30 de minute.

Gabi face primul ei game din meci, dar Simona va servi pentru a câștiga primul set.

Fostul lider WTA servește excelent și este la doar un game distanță de câștigarea primului set, după numai 21 de minute de la startul meciului.

Simona controlează categoric acest debut de meci și reușește un nou break.

Un nou game în contul Simonei, care se distanțează la 3-0 în acest prim set.

Break izbutit de Simona.

Simona are ceva de tras pentru primul game al meciului.

INFO: Câștigătoarea acestui meci va juca în turul doi cu rusoaica Varvara Gracheva (locul 81 WTA).

ora 15:38 - A început meciul.

Meciul este televizat de postul Digi Sport 2.

Cele două tenismene române nu s-au mai întâlnit până acum.

25-31 octombrie este perioada în care se desfășoară Transylvania Open 2021.