Simona Halep, învinsă în meciul din careul de ași de la Birmingham, după o partidă de poveste

Simona Halep a fost învinsă de către Beatriz Haddad Maia în semifinalele turneului WTA de la Birmingham, pe iarbă, după o desfășurare incredibilă de scor și după un final palpitant de meci, meci terminat în trei seturi.

Românca dublă campioană de Mare Șlem a pierdut cu scorul de 3-6, 6-2, 4-6, după 2 ore și 16 minute de joc.

Halep a început bine această partidă și părea că este în controlul său, având la un moment dat 3-2 pe tabelă în prima manșă. A pierdut însă clar următoarele game-uri, acuzând și probleme medicale după ce a alunecat de două ori pe iarba udă de la Birmingham.

Următorul set a fost însă clar adjudecat de marea sportivă născută la Constanța, 30 de ani, set câștigat cu 6-2, după doar 37 de minute.

Manșa decisivă a fost una de poveste. Halep s-a distanțat la 3-1 cu break și pe serviciul lui Haddad, care a lovit azi foarte tare de pe fundul terenului și a servit extrem de puternic, a avut mai multe mingi de 4-1..

Ratate însă, așa că partida a continuat, iar brazilianca până la urmă a făcut un break la 4-4 și a câștigat cu 6-4 o întâlnire care a dus-o în prima sa finală WTA pe iarbă din carieră.

O șansă ratată pentru ca România să aibă prima sa finală WTA din istorie cu două sportive românce, căci pe terenul 1 și Sorana Cîrstea a pierdut, după un meci la fel de dramatic, scor 6-7 în decisiv, după peste 2 ore de chin.

Desfășurarea întâlnirilor disputate de Simona Halep și Sorana Cîrstea azi la Birmingham:

15.23: Și din păcate, și Simona Halep pierde incredibil, după o desfășurare greu de crezut de scor, 4-6 în decisiv!

Victorie pentru Shuai Zhang, 7-5 în tiebreakul decisivului, dramatic!

15.17: Este 5-5 in tiebreakul Soranei!

15.14: 5-4, break făcut de Haddad Maia, deși în interiorul ultimului punct nu s-a strigat un out mare al braziliencei!! Iar Zhang are 4-2 in tiebreak.

15.11: Vom avea tiebreak în decisiv la Zhang - Cîrstea!

Simona Halep face și ea rebreakul și setul este unul dramatic, 4-4!

15.05: Zhang se duce la 6-5, un punct foarte palpitant, din păcate sportiva din China e din nou aproape de victorie.

15.01: Maia face un break memorabil și se duce la 4-3 în decisiv, ce desfășurare, Simona a avut ceva mingi de 4-1 și acum..

15.00: Game la zero Cîrstea, avem prelungiri în setul trei acum.

14.57: Zhang face 5-4 și se apropie poate de victorie, în timp ce Haddad Maia o egalează iarăși pe Halep, este 3-3!

14.54: Face o mare risipă de efort Sorana și egalează iarăși scorul, 4-4 în decisiv!

14.51: 3-2, din păcate Haddad Maia revine cu break, acest decisiv încă mai are multe să ne ofere.

14.49: Zhang conduce cu 4-3, își ține serviciul cu greu.

3-1 pentru Halep, primul break pentru ea în decisiv! Sorana face și ea un rebreak rapid și duce scorul la 3-3, egalitate. Vești bune așadar!

14.42: Se distanțează la 3-2 chinezoaica Zhang, un moment delicat pentru Sorana..

14.40: Simona se duce la 2-1, după un game mult mai greu decât ne-am fi imaginat. În partea cealaltă, din păcate, Sorana își pierde breakul după un game lung și este 2-2.

14.35: Game la zero face și Maia, brazilianca oprește seria de 5 game-uri la rând ale sportivei noastre.

14.32: Game la zero, terminat și cu un as pentru Simona, 1-0!

14.30: Face și Zheng un punct în acest set 3. 2-1 pentru Sorana, cu break avans încă.

Simona Halep câștigă cu 6-2 un set excelent! Vom avea și aici manșă decisivă!

14.27: Iar Cîrstea își fructifică breakul și se duce la 2-0. Să ne apropiem de o primă finală WTA 100 la sută românească?

14.23: Simo, 5-2! Nouă puncte la rând făcute de tenismena noastră. Clar ne apropiem de o a treia manșă. Iar Sorana face și break la primul game din manșa decisivă, 1-0!

14.21: Halep, excelentă! Câștigă un break la zero, ultimul punct după o lovitură fenomenală, un passing la fileu surprinzător. 4-2 pentru campioana de la Wimbledon, poate vom vedea un decisiv.

Avem set decisiv la Cîrstea cu Zheng, 6-1 pentru sportiva din China după o manșă clar dominată de asiatică! Pe central, Simona se duce la 3-2, deși pare că are mereu emoții la serviciu..

14.13: 2-2, Haddad fusese egalată de la 40-0, dar până la urmă Simona nu a profitat de această șansă.

14.07: 2-1 pentru Halep, cu greu își face serviciul. Din păcate, pe terenul 1, Zheng se duce la 5-0 și e clar că ne îndreptăm spre un clar decisiv!

14.03: 1-1, egalează ușor Haddad Maia, pare că nu se poate concentra foarte mult la retur campioana noastră.

14.00: 3-0! Zheng se distanțează cu două breakuri avans, o problemă pentru Sorana în această manșă..

13.59: Important acest game pentru Simona, primul din setul 2, 1-0, game de moral pentru româncă!

13.57: Se distanțează chinezoaica la 2-0, are mai multe încredere în această manșă. În partea cealaltă, Simona și-a revenit și începe acum setul secund la serviciu.

INFO: Simona Halep primește îngrijiri medicale după ce a acuzat clar acele două căzături pe iarba de la Birmingham..

13.53: Break reușit de Zhang la chiar primul game din manșa secundă.

13.51: 3-6, Simona Halep pierde un set pe care la un moment dat, la 3-2, părea că îl controlează în mod clar.

13.48: 3-5, Haddad Maia profită de acest pasaj extrem de slab al Simonei.

SET câștigat de Sorana! 6-4, după doar 38 de minute, breakul a venit exact la momentul potrivit.

13.43: E prima dată când Haddad Maia conduce pe tabelă, are 4-3 și deja sunt semne de îngrijorare la Simona.

13.41: Sorana își face din nou serviciul și acum așteaptă un pas greșit de la sportiva din China.

13.40: Rebreak din nou Haddad Maia! Parcă Simona dă senzația că joacă cu frică în aceste momente..

13.38: 4-4, Zhang scapă din nou, deși iarăși Sorana a avut minge de break, păcat de această șansă!

13.36: În fine, Simona face din nou breakul, al doilea în acest meci, se distanțează la 3-2. Nu prea pare sigură pe ea în mișcarea pe care o face pe teren, după cele două căderi..

INFO: Acest game 5 la Halep - Haddad Maia se joacă de peste 10 minute..

13.33: Își face din nou serviciul cu o regularitate de metronom Sorana Cîrstea, 4-3.

13.31: Este pentru a doua oară cu Simona când alunecă pe iarba de la Birmingham, probabil că iarba este încă udă de la ploaia torențială de ieri, nu este deloc ok ce se întâmplă..

13.30: 3-3, egalare din nou pe tabelă la Zheng - Cîrstea, se merge cap la cap.

INFO: Simona Halep alunecă pe iarbă, se uită intens la piciorul drept, dar apoi face semn din mână că este ok..

13.25: Sorana salvează o primă minge de break a lui Zheng și după aceea face 3-2 pe tabelă.

13.24: 2-2, rebreak făcut de Haddad Maia, un moment mai prost acum al Simonei Halep.

13.20: Este 2-2 la Zheng - Cîrstea, Sorana ratând o prime minge de break pe care a avut-o, din păcate!

13.19: A avut 30-15 Simona Halep, dar a întors cu bine Haddad Maia, grație unui serviciu puternic, în picioarele româncei. 1-2.

13.16: Simona scapă cu bine din plasa unei prime minge de break a braziliencei. Conduce cu 2-0 acum și are mai multă liniște.

13.15: Sorana se distanțează la 2-1, se înfruntă aici favoritele 6 și 8 ale acestui turneu britanic.

13.12: Simona începe și ea perfect jocul, cu break! De cealaltă parte, Zheng dovedește și ea un serviciu solid și egalează la unu.

13.09: Game la zero făcut de Cîrstea, început bun al româncei, 1-0!

ÎNCEP PARTIDELE! Maia și Sorana Cîrstea sunt la serviciu.

13.06: Sunt deja imagini televizate de la ambele partide, Simona și Sorana au început încălzirea oficială dinaintea partidelor.

13.05: De cealaltă parte, Sorana este pe locul 36 în lume, în timp ce Zhang ocupă poziția cu numărul 54 în clasamentul mondial.

13.04: Halep este pe locul 20 WTA la 30 de ani, în timp ce Maia ocupă poziția 32 la 26 de ani.

12.50: În acest moment sunt 13 grade la Birmingham, sunt mulți nori pe cer, dar din fericire nu plouă..

Halep a fost repartizată pe arena centrală, iar Sorana va evolua pe terenul 1. Cele două meciuri au loc azi după ce sâmbătă a plouat toată ziua la Birmingham.

Finala turneului britanic este programată tot duminică, la o oră ce va fi anunțată ulterior de organizatori, evident după un timp de odihnă rezonabil pentru cele două combatante.