Simona Halep se califică în finala de la Transylvania Open după o lecție de tenis

Simona Halep a obținut o calificare lejeră în finala turneului Transylvania Open de la Cluj-Napoca.

Sportiva noastră a învins cu 6-0, 6-1 pe ucraineanca Marta Kostyuk, aflată pe locul 55 în clasamentul WTA.

Simona a servit impecabil și a impus un ritm infernal pentru tânăra sportivă din Ucraina.

Ea a câștigat partida în doar o oră de joc și se pregătește de prima finală din acest sezon.

Simona o va întâlni în finală pe estona Anett Kontaveit, aflată pe locul 14 în clasamentul WTA.

Partida va avea loc duminică, de la ora 17:30, LIVE pe SpotMedia.ro.

Simona a mai întâlnit-o pe Kontaveit de trei ori și s-a impus de fiecare dată fără să piardă vreun set.

Urmăriți în direct pe SpotMedia.ro desfășurarea meciului Simona Halep - Marta Kostyuk, din semifinalele turneului Transylvania Open, de la ora 17:00.

SIMONA HALEP - MARTA KOSTYUK 6-0, 6-1

18:09 - Victorie Simona! Sportiva noastră e în finală!

17:59 - Game lejer pentru Simona, care e tot mai aproape de victorie!

17:55 - Break Simona, scorul este 4-1 și calificare e tot mai aproape!

17:52 - Game la zero pentru Simona, care are 3-1.

17:49 - Simona face break și are 2-1.

17:45 - Game fără emoții pentru Simona, scorul este 1-1.

17:42 - Kostyuk își face serviciul în primul game din setul secund.

17:36 - Game alb pentru Simona, care câștigă primul set cu 6-0!

17:32 - Simona mai face un break, are 5-0 și e tot mai aproape de câștigarea setului.

17:30 - Game lejer pentru Simona, care conduce cu 4-0!

17:24 - Marta primește îngrijiri, are dureri la coapse.

17:22 - Simona mai face un break și are 3-0.

17:19 - Simona salvează o minge de rebreak și are 2-0.

17:11 - Simona începe perfect meciul, cu un break!

17:07 - A început meciul!

17:04 - Meciul va începe cu Marta la serviciu.

Info:

Simona ocupă locul 18 WTA, în timp ce Marta Kostyuk este pe locul 55.

Simona a câștigat singura întâlnire disputată cu Kostyuk, în octombrie 2021, la Indian Wells.