Simona Halep se califică în sferturile de finală de la Roma

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Roma după ce a învins-o pe ucraineanca Dayama Yamstremska (29 WTA).

Sportiva noastră s-a impus în două seturi, scor 7-5, 6-4.

Simona a început greoi, a fost condusă cu 3-0, dar apoi a revenit excelent pe tabelă și a reușit să se impună în primul set cu un break pe final.

Apoi, setul secund a fost la discreția Simonei, care nu a avut probleme în a obține victoria.

În sferturile de finală, Simona o va întâlni pe Yulia Putintseva, aflată pe locul 30 WTA. Simona s-a impus în singurul duel anterior.

Meciul din sferturi va avea loc sâmbătă, de la ora 13:00, în direct pe SpotMedia.ro.

Pentru prezența în sferturi, Simona Halep și-a asigurat un cec în valoare de 44.914 de dolari.

Turneul de la Roma este unul la care Simona se simte excelent, având două finale jucate, ambele pierdute cu Elina Svitolina.

LIVE Simona Halep - Dayana Yamstremska 7-5, 6-4

16:02 - Victorie!!! Simona se califică în sferturile de finală!

15:57 - Yamstremska își face serviciul, iar acum Simona servește pentru victorie!

15:55 - Simona face 5-3 și acum Yamstremska servește pentru a rămâne in meci!

15:50 - Yamstremska își face serviciul după un game maraton în care Simona a ratat mai multe șanse de break!

15:39 - Simona răspunde excelent cu un game la zero!

15:36 - Game la zero pentru Yamstremska, ucraineanca e tot mai periculoasă.

15:34 - Yamstremska face rebreak, scorul este 3-1.

15:30 - Simona mai face un break și are 3-0!

15:27 - Simona se distanțează la 2-0!

15:23 - Simona începe setul secund cu un break!

15:18 - Simona câștigă primul set cu 7-5! A început greu, dar a revenit excelent!

15:13 - Simona face break și servește pentru câștigarea setului!

15:10 - Simona face 5-5 și suspansul se prelungește!

15:07 - Game la zero pentru Yamstremska. Simona servește acum pentru a rămăne în set.

15:05 - Game fără emoții pentru Simona și scorul este 4-4!

14:59 - Yamstremska oprește seria Simonei și conduce cu 4-3!

14:56 - Game la zero pentru Simona și scorul devine 3-3 de la 0-3! Simona e pe val!

14:52 - Break la zero reușit de Simona, care joacă din ce în ce mai solid și găsește loviturile perfecte!

14:50 - Simona joacă excelent în acest game și scorul este 1-3.

14:47 - Yamstremska face 3-0 după un game în care Simona a jucat mai bine. Sportiva noastră e în revenire.

14:42 - Yamstremska face break și are 2-0!

14:41 - Simona servește slab, Yamstremska are două mingi de break.

14:38 - Yamstremska îsi face serviciul în primul game. Jocul a fost echilibrat, s-a ajuns la deuce. Ucraineanca lovește puternic și își asumă riscuri.

14:34 - A început meciul!

14:31 - Meciul va începe cu Yamstremska la serviciu.

14:29 - Cele două jucătoare sunt la încălzire!

Simona Halep ocupă locul 2 în clasamentul WTA, în timp ce Yamstremska este pe locul 29.

Aceasta este prima întâlnire dintre cele două jucătoare.

Învingătoarea o va întâlni în sferturi pe câștigătoarea dintre Elena Rybakina și Yulia Putintseva.