Simona Halep se califică lejer în sferturi la Melbourne

Simona Halep a învins-o, miercuri dimineața, pe Laura Siegemund, în optimile de finală ale Gippsland Trophy de la Melbourne.

A fost 6-2, 6-4 în favoarea Simonei, după un meci care a durat o oră și 28 de minute.

Cu această victorie, venită după o prestație convingătoare a tenismenei noastre, Simona a egalat la doi scorul la întâlnirile directe cu Laura Siegemund.

Simona a controlat în totalitate primul set, având ceva dificultăți doar în startul actului secund.

În sferturile de finală, Simona o va întâlni mâine dimineață pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (locul 33 WTA), care astăzi a trecut de câștigătoarea de la Roland Garros, cu 6-4, 6-2.

Va fi cel de-al treilea meci direct între Simona Halep și Ekaterina Alexandrova, scorul fiind egal în prezent:

2019, Cincinnati: 3-6, 7-5, 6-4 pentru Simona;
2019, Beijing: 6-2, 6-3 pentru Ekaterina.

8.770 de dolari și 100 de puncte în clasamentul WTA și-a asigurat Simona odată cu calificarea în sferturile de finală de la Gippsland Trophy.

Vezi: Simona Halep a oferit prima reacție după calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Melbourne

Ați putut urmări în direct pe SpotMedia.ro desfășurarea meciului Simona Halep - Laura Siegemund, din optimile de finală ale Gippsland Trophy de la Melbourne.

SIMONA HALEP - LAURA SIEGEMUND 6-2, 6-4

Setul II

6-4 GAME, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

INFO: Câștigătoarea acestui meci o va întâlni în sferturile de finală pe Ekaterina Alexandrova (locul 33 WTA), care a trecut în optimi de Iga Swiatek (locul 17 WTA), cu 6-4, 6-2.

5-4 Break izbutit de Simona, care urmează să serveasca pentru a câștiga meciul.

4-4 Se menține echilibrul în acest set secund.

3-4 Jucătoarea germană trece din nou la conducere.

3-3 Egalitate la jumătatea setului doi.

2-3 După un prim set în care practic n-a contat, nemțoaica arată un joc mai solid în setul doi și îi dă o replică pe măsură Simonei.

2-2 Simona salvează trei mingi de break și apoi egalează la doi.

1-2 Rebreak al tenismenei noastre.

0-2 Break izbutit de Laura Siegemund.

0-1 Siegemund câștigă primul game din setul doi.

Setul I

6-2 Simona salvează o minge de break, iar apoi își adjudecă primul set după 38 de minute.

5-2 Jucătoarea din Germania își face serviciul, dar Simona urmează să servească pentru a câștiga acest prim set.

5-1 Un nou game câștigat cu ușurință de Simona.

4-1 Simona are alte două mingi de break, dar nemțoaica revine și reușește să câștige primul ei game din acest meci.

4-0 Simona valorifică și cel de-al doilea break și ajunge la 4-0 în primul set.

3-0 Un nou break reușit de Simona, care se distanțează în acest debut de meci.

2-0 Tenismena noastră își câștigă cu ușurință serviciul.

1-0 Simona începe excelent meciul, cu un break.

ora 06:36 - A început meciul.

Simona este pe locul 2 WTA, iar Siegemund este pe locul 51.

Simona Halep și Laura Siegemund s-au mai întâlnit de trei ori, iar scorul este 2-1 pentru jucătoare din Germania.

Nemțoaica s-a impus la Stuttgart 2016 și 2017, dar Simona și-a luat revanșa la Roma 2017. Trebuie spus însă că Siegemund se simte bine pe zgură, în timp ce pe hard nu are aceleași rezultate.