Simona Halep, învinsă în semifinale la Wimbledon

Simona Halep a fost învinsă de Elena Rybakina în semifinale la Wimbledon.

Sportiva născută în Rusia, dar care evoluează pentru Kazahstan, s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-3, și va fi prezentă în premieră într-o finală de Grand Slam.

Acolo, Elena Rybakina (23 de ani, locul 23 WTA) o va înfrunta sâmbătă pe Ons Jabeur (27 de ani, locul 2 WTA).

Vezi: Reacția oferită de Elena Rybakina după victoria din semifinale cu Simona Halep

Seria Simonei la Wimbledon se oprește astfel la 12 victorii consecutive.

Simona a impresionat la această ediție a Grand Slam-ului britanic, cu victorii remarcabile în fața spaniolei Paula Badosa și americancei Amanda Anisimova, dar în meciul cu Rybakina a fost de nerecunoscut.

Sportiva noastră s-a întrecut în duble greșeli, a avut un al doilea serviciu foarte slab, iar jocul ei a părut că așteaptă greșeala adversarei. O greșeală care n-a venit.

De partea cealaltă, Rybakina și-a menținut agresivitatea pe toată durata meciului și nu și-a pierdut calmul nici măcăr o clipă.

Aproximativ 632.000 de euro va primi Simona pentru prezența în semifinalele Grand Slam-ului de la Londra.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea semifinalei de la Wimbledon dintre Simona Halep și Elena Rybakina:

Simona Halep - Elena Rybakina 3-6, 3-6

BREAK, SET ȘI MECI ELENA RYBAKINA!

Rybakina se apropie la doar un game de calificarea în finală.

Game alb Simona Halep.

Rybakina servește bine și se duce scorul la 4-2 în acest set secund.

Simona își pierde din nou serviciul, iar Rybakina trece din nou în avantaj.

Break la 0 și Simona egalează la 2.

Game Simona.

Rybakina își consolidează breakul, în timp ce Halep încă își caută ritmul.

Trei duble greșeli în același game, iar Simona își pierde serviciul în debutul setului doi.

INFO: Este primul set pierdut de Simona la Wimbledon de la meciul cu Mihaela Buzărnescu, din turul doi al ediției din 2019.

Elena Rybakina închide primul set după 37 de minute, scor 6-3.

Minge de set salvată de Simona, însă Rybakina urmează să servească pentru a-și adjudeca primul act al jocului.

Simona nu reușește în continuare să pună probleme pe serviciul Elenei, care ajunge la doar un game distanță de câștigarea primului set.

Alte două mingi de break salvate de Simona.

Rybakina continuă să servească bine și se menține în față.

Simona salvează o nouă minge de break a jucătoarei din Kazahstan, iar apoi bifează primul ei game din meci.

Un nou game bun izbutit de Rybakina, care se distanțează la 3-0.

Break reușit de jucătoarea născută la Moscova, dar care joacă sub steagul Kazahstanului.

Rybakina începe bine meciul, cu un game la 0.

17:51 - A început meciul.

"Simona a înțeles că trebuie să fie agresivă, să preia inițiativa. Cred că Simona trebuie să fie agresivă și, în caz că nu merge, va trebuie să apeleze la planul B" - Mats Wilander

"Va fi un test pentru Simona deoarece Rybakina lovește puternic, dar o simt foarte concentrată pe Simona. Cred că este gata pentru această bătălie și arată foarte bine" - Alex Corretja

INFO: Ons Jabeur a învins-o în prima semifinală pe Tatjana Maria.

Ons Jabeur, prima finalistă la Wimbledon

Meciurile de la Wimbledon sunt televizate de Eurosport.

Vezi: Ce loc ar fi ocupat Simona Halep în clasamentul WTA dacă s-ar fi acordat puncte la Wimbledon 2022

În clasamentul WTA, Simona Halep ocupă locul 18, în timp ce adversara ei din Kazahstan se află pe poziția a 23-a.