Simona Halep a învins-o pe Alize Cornet la Roma

Simona Halep a avansat, luni, în turul doi al turneului de la Roma.

În runda inaugurală, tenismena noastră, aflată pe locul 21 în ierarhia WTA, a învins-o în două seturi pe Alize Cornet (locul 39 WTA), luându-și astfel revanșa pentru eliminarea suferită la începutul anului în fața franțuzoaicei la Australian Open.

6-4, 6-4 este scorul cu care Simona a trecut de Alize Cornet, la capătul unui joc care a durat o oră și 25 de minute.

Simona a controlat meciul cu Alize Cornet, arătând un joc solid, iar diferența dintre cele două sportive a fost mai mare decât cea arătată de scor.

Vezi și: Salt remarcabil făcut de Simona Halep în clasamentul WTA, după victoria de la Roma

În turul doi de la Internazionali BNL, Simona o va întâlni pe favorita numărul 7, americanca Danielle Collins, care a beneficiat de un prim tur liber.

Halep și Collins, finalistă anul acesta la Australian Open și clasată în prezent pe poziția 9 WTA, s-au mai întâlnit de două ori până în prezent, scorul fiind egal:

2014, US Open: 6-7(2), 6-1, 6-2 pentru Halep
2021, Canadian Masters: 2-6, 6-4, 6-4 pentru Collins

Cel mai probabil, meciul dintre Simona Halep și Danielle Collins va avea loc miercuri, la o oră ce urmează a fi stabilită de organizatori.

Italian Open 2022 se desfășoară între 9 și 15 mai.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea întâlnirii dintre Simona Halep și Alize Cornet, din primul tur al turneului de la Roma:

Simona Halep - Alize Cornet 6-4, 6-4

GAME, SET ȘI MECI SIMONA HALEP

Pare că avem același scenariu și în acest set, când Simona va servi a doua oară pentru a închide setul.

Rebreak reușit de sportiva din Franța.

Un nou break pentru Simona, care va servi pentru calificarea în turul doi.

Game Simona, care se distanțează la 4-2.

Break la 0 pentru Simona.

Alize Cornet fructifică o a cincea minge de break și egalează la doi.

Break reușit de Simona, care trece la conducere și în acest set.

Egalitate la 1 în debutul setului doi.

Simona are o minge de break, însă Cornet revine și își adjudecă primul game al setului secund.

Simona Halep închide primul set cu scorul de 6-4, în 40 de minute.

Cornet ajunge la trei game-uri câștigate consecutiv, dar Simona va servi din nou pentru meci.

INFO: Câștigătoarea o va întâlni în runda următoare pe favorita numărul 7, Danielle Collins, care beneficiază de un prim tur liber.

Break la 0 izbutit de Alize Cornet.

Vezi și: Miza financiară a turneului de la Roma

Alize Cornet își face pentru prima oara serviciul, însă Simona urmează să servească pentru a câștiga setul.

Game la 0, iar reprezentanta noastră este la doar un pas de câștigarea primului set.

Un nou break pentru Simona, iar scorul devine 4-1.

Simona consolidează breakul și are un avantaj de două game-uri.

Avem cel de-al treilea break din tot atâtea game-uri disputate, iar Simona conduce cu 2-1 în acest start de joc.

Rebreak izbutit de tenismena din Franța.

Simona reușește breakul la primul game al meciului.

ora 13:34 - Startul meciului

Meciul se dispută pe arena Pietrangeli și este televizat în România de postul Digi Sport 2.

Simona Halep (locul 21 WTA) și Alize Cornet (locul 39 WTA) s-au mai întâlnit de cinci ori până acum, scorul fiind clar în favoarea franțuzoaicei, 4-1:

2011, Monterrey: 7-5, 6-1 pentru Cornet
2013, Sofia: 6-4, 6-4 pentru Halep
2014, Dubai: 6-1, 1-1 ret. pentru Cornet
2015, Madrid: 7-6(6), 6-3 pentru Cornet
2022, Australian Open: 6-4, 3-6, 6-4 pentru Cornet

Internazionali BNL d'Italia 2022 se desfășoară în perioada 9-15 mai.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!