România, rezultat rușinos: Doar egal cu Liechtenstein înainte de EURO 2024

România a remizat, scor 0-0, împotriva Liechtensteinului în ultimul meci amical dinantea EURO 2024.

Ultima partidă de pregătire a României înainte de EURO 2024, cu Liechtenstein, a început cu o șansă de gol a oaspeților de pe Stadionul Steaua, în minutul 9, printr-un șut periculos peste poarta lui Horațiu Moldovan.

A urmat apoi o serie de ocazii ale tricolorilor. Pe rând, Pușcaș de trei ori (12, 20 și 40), Florinel Coman (17) și Ianis Hagi (31) au ratat șansa de a deschide scorul.

Ultimele emoții la poarta lui Buchel le-a dat Florinel Coman, cu un șut de la 20 de metri, în prelungirile primei reprize. La pauză, scorul de pe tabelă arăta 0-0 în amicalul cu Liechtenstein.

Repriza a doua n-a mai fost la fel de intensă pentru tricolori. Edi Iordănescu a apelat la mai multe schimbări, în principal în ofensivă, pentru un gol marcat de tricolori înaintea aventurii de la EURO 2024.

Ianis Hagi (54), cu un șut puternic de la marginea careului, dar și Nicolae Stanciu, în minutul 70, cu un șut puțin peste poartă din lovitură liberă, au dat emoții la poarta lui Buchel. Stanciu și Man l-au pus din nou la încercare pe portarul advers, cu șuturi, dar de fiecare dată goalkeeperul a fost la post.

S-a terminat 0-0, un rezultat rușinos, deși tricolorii s-au zbătut pentru un gol pe final. Efortul a fost în zadar, iar pentru România urmează acum meciurile de la Campionatul European din Germania, din grupa E, cu Belgia, Slovacia și Ucraina.

România - Liechtenstein 0-0

Min. 90+8 - Final.

Min. 85 - Ocazie România! Dennis Man șutează cu stângul din apropiere, din nou Buchel e la post.

Min. 84 - Ocazie România! Nicolae Stanciu trimite un șut puternic de la distanță, blocat de portarul oaspeților.

Min. 70 - Ocazie România! Nicolae Stanciu trimite puțin peste poarta lui Buchel din lovitură liberă.

Min. 54 - Ocazie România! Șutul puternic al lui Ianis Hagi de la marginea careului este respins de portarul Liechtensteinului.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+5 - Pauză.

Min. 45+4 - Ocazie România! Florinel Coman trage de la 20 de metri, dar portarul Buchel boxează în față.

Min. 40 - Ocazie România! Pușcaș lovește cu capul și încearcă să-l păcălească pe portarul din Liechtenstein, însă fără succes.

Min. 31 - Ocazie România! Ianis Hagi trimite cu capul în pământ, din apropiere, iar apoi mingea trece peste poarta lui Buchel.

Min. 20 - Ocazie România! Pușcaș trimite cu capul peste poartă, din centrul careului, după o centrare excelentă a lui Iani Hagi.

Min. 17 - Ocazie România! Florinel Coman trimite direct în brațele portarului din lovitură liberă.

Min. 12 - Ocazie România! Pușcaș trimite spre poartă din careu, după o acțiune bună a lui Cicâldău în partea dreaptă, dar șutul său e blocat.

Min. 9 - Ocazie Liechtenstein! Șut puțin peste poarta lui Moldovan, din apropierea careului.

Min. 1 - A început meciul.

România: Moldovan – Sorescu, Drăgușin, Racovițan, Mogoș, - Cicâldău, Șut, Olaru - Hagi, Pușcaș, Coman
Rezerve: Niță, Târnovanu, Sava, Rațiu, Nedelcearu, M. Marin, Stanciu, Bancu, Mihăilă, Drăguș, Man, Grameni, Bîrligea

Liechtenstein: Buchel - Wolfinger, Beck, Goppel, Oberwadotzer, Kindle - Luchinger, Buchel, Sele, Salanovic, Kranz
Rezerve: Ospelt, Lo Russo, Graber, Weissenhofer, Saglam, Notaro, Marxer, Hasler, Jager, Beck

După amicalul cu Bulgaria, 0-0, România înfruntă Liechtenstein în ultimul meci de pregătire înaintea EURO 2024, primul turneu final la care participă tricolorii după opt ani de pauză.

Meciul se dispută pe Stadionu Steaua și va transmis de Antena 1.

România a întâlnit-o ultima dată pe Liechtenstein în calificările de la Cupa Mondială din 2022, atunci când s-a impus de două ori cu același scor: 2-0.

La EURO 2024, România va juca în grupa E, împotriva Belgiei, Slovaciei și a Ucrainei.