România a fost învinsă dramatic de Germania în finala Campionatului European de tenis de masă

România a fost învinsă dramatic în finala Campionatului European de tenis de masă de Germania, chiar la noi acasă, în sala BT din Cluj-Napoca, scor 1-3, după o desfășurare de forțe dramatică.ropean de tenis de masă pe echipe feminin, competiție desfășurată la Cluj-Napoca, ultim act care va opune formațiile României și Germaniei.

Ultima partidă, cea cu numărul 5, a fost pierdută în set decisiv de Eliza Samara în fața Ninei Mittelham, scor 11-7 în ultima manșă, deși la un moment dat fosta campioană europeană la individual domina întâlnirea.

Primul joc a fost pierdut de asemenea în decisiv de Bernie Szocs în fața aceleiași Mittelham, acolo și mai dramatic, 10-12, cu mingi de meci ratate de sportiva noastră. A urmat o victorie blitz a lui Winter în fața Elizei Samara, scor 3-0, pentru ca Dana Dodean să ne mențină în viață speranțele cu victoria la Chantal Mantz.

România, în sferturile europeanului de tenis de masă la feminin şi masculin

România era campioana ultimelor două ediții de Europene pe echipe la feminin și acum este dureros că ne pierdem coroana chiar pe teren propriu, la Cluj-Napoca, în fața unei echipe Germania accesibile, fără nicio chinezoaică naturalizată în lot.

Echipa noastră rămâne așadar cu argintul continental cucerit la Cluj-Napoca. Până în finală, pe tabloul principal, româncele au trecut de Luxemburg (3-0) şi de Franţa (3-0).

Iată toate rezultatele complete ale zilei de duminică din finala cu Germania:

Bernadette Szocs - Nina Mittelham, scor 2-3 (11-8, 7-11, 11-9, 9-1, 10-12);
Eliza Samara - Sabine Winter, scor 0-3 (6-11, 9-11, 10-12);
Daniela Dodean Monteiro - Chantal Mantz, scor 3-2 (11-7, 7-11, 8-11, 11-5, 11-7);
Eliza Samara - Nina Mittelham, scor 2-3 (12-10, 8-11, 11-9, 9-11, 7-11)

Desfășurarea întâlnirii:

16.11: Final de meci, 11-7, Germania câștigă această finală Europeană pentru aur!

15.58: 9-11, avem decisiv și în această partidă, cât dramatism la Cluj..

15.49: 11-9, Samara conduce cu 2-1 la seturi, cât de greu ne-a fost să închidem această manșă, Nina a salvat trei mingi de set.

15.38: 11-8, este 1-1 la seturi și în această partidă, continuăm cu dramtismul la BT Arena din Cluj.

15.28: Dramatic finalul acestui prim set, Samara câștigă cu 12-10!

INFO: Începe jocul cu numărul 5 al finalei, Samara versus Mittelham!

ROMÂNIA TRĂIEȘTE! Dana Dodean câștigă în decisiv cu 11-7 și Germania acum conduce cu 2-1.

15.04: Mai sperăm puțin! Dodean câștigă într-o manieră entuziasmantă setul 4, 11-5 și avem un decisiv acum.

14.55: 2-1 pentru Mantz, 11-8 și practic Germania e la un set distanță până la victorie.

14.46: 11-7, câștigă și Mantz un set în această partidă.

14.36: Dodean ia primul set cu 11-7, începem să sperăm.

INFO: Dana Dodean o întâlnește acum pe Chantal Mantz.

14.26: Germania face 2-0 la general, Winter o spulberă pe Samara cu 3-0 la seturi și rivalele noastre mai au doar un punct de făcut până la medalia de aur.

14.10: Winter câștigă și setul secund, 11-9, domină jocul sportiva din Germania.

14.05: Parcă prea ușor câștigă Winter acest set, 11-6, Germania pare că se desprinde..

INFO: Începe a doua partidă a zilei, Sabine Winter versus Eliza Samara.

13.55: 12-10 Nina Mittelham, dramatic finalul acestui meci, Germania conduce la general cu 1-0!

13.42: 11-9, dar din păcate pentru Mittelham, este 2-2 la seturi și vom avea un decisiv în acest prim meci din finală..

13.31: Excepțională Szocs! 2-1 la seturi, după 11-9 în această manșă, în care a fost condusă cu 4-0 și 9-7!!

13.21: Este 1-1 la seturi, Mittelham câștigă această manșă la 7..A început să joace bine germanca.

13.13: Bernie Szocs câștigă acest set cu 11-8, deși a fost condusă la început cu 3-0!

ÎNCEPE PARTIDA!

13.02: Prima partidă a finalei va fi cea între Bernadette Szocs și Nina Mittelham.

13.00: Avem imagini de la Cluj, cele două echipe sunt prezentate de crainic și intră în arenă.

România este deținătoarea ultimelor două titluri continentale pe echipe, iar în semifinale, sâmbătă, s-a impus cu scorul de 3-0 în fața sportivelor din Franța. În cealaltă semifinală, Germania a dispus de Portugalia cu 3-1.

Performanţă tricoloră. România joacă finala CE de la Cluj la tenis de masă

România se bazează în lotul său pe Eliza Samara, locul 34 mondial, fostă campioană europeană la individual, pe Berni Szocs, locul 26 în lume și pe Dana Dodean Monteiro, 107 mondial.

Finala va fi televizată pe LookSport.

Concluziile lui Mircea Rednic după primul meci pe bancă de la revenirea la Dinamo