România, învinsă de Georgia într-un meci amical

România a pierdut meciul amical cu Georgia, scor 1-2, pe stadionul Ilie Oană din Ploiești.

Echipa noastră a avut posesia în prima repriză, dar prima mare ocazie de gol a venit abia în minutul 37, când Ianis Hagi a tras în bara transversală din lovitură liberă.

Totuși, în minutul 41 Florin Tănase a fost eliminat destul de ușor după ce și-a lovit un adversar.

În partea secundă, jocul echipei noastre nu a mai mers, iar Georgia a deschis scorul în minutul 61 prin Mikautadze.

Romania a obținut un penalti după un fault asupra lui Ivan, dar Răzvan Marin a tras în transversală.

La faza penaltiului s-a restabilit și egalitatea numerică, însă tot georgienii au marcat, în minutul 71, prin Aburjania.

Andrei Ivan a marcat golul României în minutul 79, cu un șut puternic, dar echipa noastră a pierdut un nou meci.

România va disputa următorul meci amical pe 6 iunie, de la ora 19:00, în deplasare cu Anglia.

Următoarea partida oficială va avea loc pe 2 septembrie, în deplasare cu Islanda.

ROMÂNIA - GEORGIA 1-2

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

85 - Stanciu șutează mult peste din lovitură liberă.

80 - Stanciu trage peste poartă din marginea careului.

78 - GOL ROMÂNIA! Ivan marchează cu un șut puternic din 8 metri din pasa lui Sorescu!

77 - Schimbări România: Stanciu și Keșeru intră în locul lui Marin și Hagi.

71 - GOL GEORGIA! Aburjania face 2-0 după o centrare din partea dreaptă!

69 - Budescu trage peste poartă din lovitură liberă!

65 - Răzvan Marin trage în bara transversală din penalti și mingea se duce peste poartă!

64 - Penalti pentru România după un fault asupra lui Ivan! Kverkvelia vede al doilea galben și e eliminat!

61 - GOL GEORGIA! Mikautadze deschide scorul cu un șut din centrul careului!

58 - Schimbări România: Ivan, Cicâldău și Budescu intră în locul lui Olaru, Alibec și Maxim.

50 - Răzvan Marin trage din lovitură liberă, dar mingea e deviată în corner.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

41 - Florin Tănase vede cartonașul roșu pentru o lovire cu cotul! Decizie acordată cu mare ușurință.

40 - Alibec trage din marginea careului, mingea se duce pe lângă poartă.

37 - Ianis trimite un șut-centrare, mingea e deviată de Alibec, dar șutul acestuia e scos în corner! O nouă ocazie mare!

37 - Ce ocazie! Ianis trage în transversală din lovitură libera de la 18 de metri!

36 - Ianis Hagi obține o lovitură liberă din marginea careului!

28 - Ganea centrează din partea stângă, Ianis trage din prima, dar mingea se duce alături!

22 - Echipa noastră continuă să paseze, dar nu ajungem în careul advers.