Liga Campionilor: PSG și Chelsea se califică în semifinale

PSG și Chelsea Londra au obținut calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

PSG a fost învinsă pe teren propriu de Bayern Munchen, scor 0-1, dar a obținut calificarea datorită victoriei din meciul tur, scor 3-2.

Francezii au început mai bine și au luat la țintă bara, în timp ce Bayern a deschis scorul la prima fază de poartă, în minutul 40, prin Choupo-Moting, cu o lovitură de cap.

Bayern a alergat apoi după marcarea unui gol cât o calificare, dar nu a reușit.

PSG merge astfel în semifinale, unde se va duela cu învingătoarea dintre Manchester City și Borussia Dortmund.

În celălalt meci al serii, Chelsea a reușit calificarea în semifinale, după ce a pierdut acasă cu FC Porto, scor 0-1.

Chelsea profită astfel de victoria cu 2-0 obținută în meciul tur.

Golul marcat de Taremi în minutul 90+4 din foarfecă este unul dintre cele mai frumoase din Liga Campionilor.

În semifinale, Chelsea o va întâlni pe învingătoarea dintre Real Madrid și Liverpool.

Semifinalele sunt programate pe 27-28 aprilie, respectiv 4-5 mai.

PSG - Bayern Munchen 0-1 (în tur 3-2)

41 - Choupo-Moting deschide scorul pentru Bayern cu o lovitură de cap!

Echipele:

PSG: Keylor Navas; Dagba, Danilo, Kimpembe, Diallo; Gueye, Paredes; Di María, Neymar, Draxler; Mbappe

Bayern: Neuer; Pavard, Boateng, Lucas Hernandez, Davies; Kimmich, Alaba; Coman, Müller, Sane; Choupo-Moting

Chelsea - FC Porto 0-1 (în tur 2-0)

90+4 - Taremi deschide scorul cu un șut superb din foarfecă!

Echipele:

Chelsea: Mendy, Rüdiger, Thiago Silva, Azpilicueta, James, Chilwell, Jorginho, Kante, Mount, Pulisic, Havertz

Porto: Marchesin, Pepe, Manafa, Zaidu, Uribe, Corona, Mbemba, Grujic, Otavio, Oliveira, Marega