Chelsea o învinge pe Real Madrid și se califică în finala Ligii Campionilor

Chelsea s-a calificat în finala Ligii Campionilor după ce a învins-o pe Real Madrid, scor 2-0.

Formația londoneză va disputa finala Ligii Campionilor pe 29 mai, la Istanbul, împotriva lui Manchester City.

După 1-1 în meciul tur, Chelsea se putea mulțumi și cu un 0-0, dar a adoptat un joc foarte curajos și ofensiv.

Deschiderea scorului s-a produs în minutul 28, când Werner a trimis mingea în poartă, după ce inițial aceasta lovise transversala la reluarea lui Havertz.

Benzema a fost aproape de gol înainte de pauză, dar Chelsea a intrat în avantaj la cabine.

În startul părții secunde, Chelsea a continuat să domine, dar Havertz, Mount și Kante au ratat ocazii uriașe.

S-a terminat însă 2-0, după ce și Mount a punctat în minutul 86, din pasa lui Pulisic.

Real Madrid este în schimb eliminată, la finalul unui joc foarte slab.

CHELSEA - REAL MADRID 2-0

90+5 - Final de meci! Chelsea e în finală!

90+4 - Giroud intră în locul lui Havertz.

90 - 4 minute suplimentare.

85 - GOL CHELSEA!!! Mount face 2-0 după o pasă din partea dreaptă!

81 - Pulisic șutează în diagonală, dar mingea se duce pe lângă poartă.

77 - Schimbare Real: Rodrygo intră în locul lui Casemiro.

72 - Kroos vede cartonașul galben.

68 - Schimbare Chelsea: Pulisic intră în locul lui Werner.

66 - Chelsea pleacă pe contraatac, dar Kante ratează singur cu portarul!

63 - Schimbări Real: Asensio și Valverde intră în locul lui Mendy si Vinicius.

59 - Havertz scapă singur cu portarul, dar trage direct în el! Ce ocazie pentru Chelsea!

54 - Mount intră în careu, dar trage peste poartă dintr-o poziție ideală.

48 - Havertz trimite cu capul în transversală după o centrare din partea dreaptă!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

39 - Christensen vede cartonașul galben.

38 - Sergio Ramos vede cartonașul galben.

36 - Benzema are o nouă ocazie mare, dar lovitura sa de cap e scoasă de sub bară de Mendy.

28 - GOL CHELSEA! Werner deschide scorul cu o lovitură de cap din 2 metri, după ce mingea i-a revenit din transversală!

26 - Mendy intervine excelent la un șut din marginea careului trimis de Benzema!

18 - Werner marchează, dar reușita e anulată pentru ofsaid.

17 - Modric trage pe jos de la 20 de metri în brațele lui Mendy.

14 - Jorginho vede cartonașul galben.

12 - Rudiger trage puternic de la 30 de metri, Courtois respinge!

11 - Kroos trage din afara careului direct în brațele lui Mendy.

4 - Chelsea ține de minge în startul meciului, dar se joacă mult la centrul terenului.

Chelsea: Mendy, Christensen, Thiago Silva, Rudiger, Azpilicueta, Jorginho, Kante, Chilwell, Mount, Werner, Havertz

Real Madrid: Courtois, Nacho, Sergio Ramos, Militao, Mendy, Casemiro, Kroos, Modric, Hazard, Vinicius, Benzema

În tur scorul a fost 1-1.

Manchester City este deja calificată în finala Ligii Campionilor.

Finala va avea loc pe 29 mai, la Istanbul.