CFR Cluj se califică în turul 3 din Liga Campionilor

CFR Cluj s-a calificat în turul 3 preliminar din Liga Campionilor, după ce a învins-o pe Lincoln din Gibraltar, scor 2-0.

În prima manșă, ardelenii s-au impus cu 2-1, astfel că au obținut o calificare facilă.

Meciul din Gruia a avut un ritm bun, însă și cei de la Lincoln au avut șansele lor de a marca.

CFR a deschis scorul în minutul 18, când Cestor a finalizat o pasă excelentă a lui Sigurjonsson.

Ardelenii au continuat să atace, însă au avut de așteptat până în minutul 58 pentru a face 2-0. Islandezul Sigurjonsson a șutat excelent din lovitură liberă de la 25 de metri și a tranșat soarta calificării.

Finalul meciului a fost liniștit, iar CFR Cluj s-a calificat fără probleme în turul 3.

În faza următoare, CFR o va întâlni pe Young Boys Berna.

În urma acestui rezultat, CFR are asigurată cel puțin prezența în grupele Conference League.

CFR Cluj - Lincoln 2-0 (Cestor '18, Sigurjonsson '58)

90+3 - Final de meci! CFR se califică în turul 3!

87 - Toscano vede cartonașul galben.

83 - Lincoln are posesia, CFR așteaptă finalul meciului.

75 - Schimbare CFR: Fofana intră în locul lui Sigurjonsson.

72 - Ritmul a mai scăzut, CFR se îndreaptă spre o calificare liniștită.

62 - Schimbare CFR: Omrani intră în locul lui Debeljuh.

58 - GOL CFR CLUJ!!! Sigurjonsson înscrie un gol superb direct în vinclu din lovitură libera de la 25 de metri!

53 - Cestor gafează, dar Rosa se împiedică în careu și nu reușește să tragă.

49 - Sigurjonsson trage pe jos în brațele portarului.

46 - Se reia jocul!

Schimbări CFR Cluj: Tahiri și Rodriguez intră în locul lui Deac și Hoban.

45 - Pauză!

38 - Camora trage pe jos de la 20 de metri, dar mingea e respinsă!

27 - Chipciu trage periculos, dar mingea e scoasă de lângă bară!

26 - Ocazie mare pentru Lincoln! Șutul lui Gomez e respins de Arlauskis, iar CFR scapă cu mari emoții de gol!

18 - GOL CFR CLUJ! Cestor deschide scorul după o recentrare perfectă a lui Sigurjonsson!

15 - Lincoln are un corner, dar apărarea lui CFR Cluj reușește să respingă.

9 - Toscano vede cartonașul galben.

4 - Cestor reia periculos cu capul, dar portarul advers respinge!

2 - Camora centrează din partea stângă, dar nimeni nu ajunge la minge.

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Graovac, Cestor, Camora - Hoban, Sigurjonsson - Chipciu, Deac, Păun - Debeljuh

Rezerve: Bălgrădean, Hindrich, Rodriguez, Omrani, Ciobotariu, Latovlevici, Costache, Tahiri, Petrila, Fofana, Itu
Antrenor: Marius Șumudică

Lincoln: Soler - Wiseman, Chipolina, B. Lopes, Toscano - Yahaya, Rosa, Carralero - Walker, Kike Gomez, Britto

Rezerve: Goldwin, Ronan, Casciaro, Torilla, Gomez, Kovalonoks, Valarino, Moore, Sergeant, Ocran
Antrenor: Mike McElwee

În prima manșă, CFR Cluj s-a impus cu 2-1.

Câștigătoarea se duelează cu învingătoarea dintre Young Boys Berna și Slovan Bratislava.

Meciul e televizat de Digi Sport și Look Sport.