PSG se califică în semifinalele Ligii Campionilor după două goluri marcate pe final

PSG s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor după ce a eliminat-o pe Atalanta, scor 2-1, cu două goluri înscrise pe final.

După un început alert, Atalanta a deschis scorul în minutul 26, după un șut superb trimis de Pasalici lângă bară.

PSG a avut o mulțime de ocazii de a marca, dar Neymar și Mbappe au fost impreciși la finalizare. Cei doi s-au revanșat însă pe final.

În ultimele minute, PSG a mizat totul pe cartea atacului, iar egalarea a venit abia în minutul 90, când Marquinhos a marcat dintr-o recentrare a lui Neymar.

Trei minute mai târziu, PSG a reușit să treacă în avantaj, dupa o combinație excelentă, finalizată de Choupo-Moting, din pasa lui Mbappe.

În semifinale, PSG o va întâlni pe învingătoarea dintre Leipzig și Atletico Madrid (acest meci se joacă joi de la 22:00).

Partida din semifinale este programată într-o singură manșă, pe 18 august, de la ora 22:00.

Atalanta - PSG 1-2 (Pasalic '26 / Marquinhos '90, Choupo-Moting 90+3)

26 - Pasalic deschide scorul cu un șut superb cu piciorul stâng în vinclu!

90 - PSG egalează prin Marquinhos, cu o reluare din cinci metri, după o recentrare a lui Neymar!

90+3 - Choupo-Moting o aduce pe PSG în avantaj după o fază spectaculoasă finalizată cu o reluare din trei metri!

Atalanta: Sportiello; Toloi, Caldara, Djimsiti; Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens; Papu Gómez, Pasalic; Zapata

PSG: Navas; Kehrer, Silva, Kimpembe, Bernat; Gueye, Marquinhos, Herrera; Sarabia, Icardi, Neymar

Se joacă într-o singură manșă, pe teren neutru, la Lisabona.

Meciul este televizat de Digi Sport, Telekom Sport și Look Sport.