Liga 1: FCSB învinge la scor Universitatea Craiova

FCSB a câștigat derbiul cu Universitatea Craiova, scor 4-1, în etapa a 2-a din Liga 1.

Într-o atmosferă superbă pe Arena Națională, FCSB a dominat categoric acest meci și a câștigat după ce a făcut spectacol.

Scorul a fost deschis în minutul 7, când Olimpiu Moruțan a punctat cu un șut superb în vinclu de la 30 de metri.

Apoi, în minutul 16, Octavian Popescu a făcut 2-0 cu un șut pe jos lângă bară, din pasa lui Cordea.

Același Cordea a continuat jocul excelent, iar în minutul 43 a punctat cu un șut puternic, din gafa lui Bancu.

Pe contraatac, FCSB a făcut 4-0, după ce Mateiu a degajat în Tănase și mingea s-a dus în poartă, în minutul 60.

Oltenii au redus și ei din diferență în minutul 64, când Markovic a punctat superb.

După acest rezultat, FCSB are 4 puncte și este pe locul 3, iar Craiova este pe 10, cu 3 puncte.

Cele două echipe vor evolua în cupele europene la mijlocul săptămânii.

FCSB - UNIVERSITATEA CRAIOVA 4-1 (Moruțan '7, Octavian Popescu '16, Cordea '43, Tănase '60 / Markovic '64)

90+3 - Final de meci!

90 - Vlădoiu vede cartonașul galben.

90 - 3 minute suplimentare.

88 - Final de meci liniștit, echipele nu mai forțează.

81 - Schimbare FCSB: Perianu intră n locul lui Șerban.

75 - Bancu pleacă pe contraatac, dar centrarea sa e imprecisă.

70 - Markovic vede cartonașul galben.

69 - Schimbări FCSB: Dumitru și Ondrasek intră în locul lui Cordea și Tănase.

65 - Markovic scapă spre poartă, dar rage peste din afara careului!

64 - GOL CRAIOVA!! Markovic se distrează cu apărarea adversă și trage în vinclu din unghi!

62 - Schimbare FCSB: Coman intră în locul lui Octavian Popescu.

60 - GOL FCSB!!! Tănase pătrunde în careu, iar dintr-un ricoșeu mingea degajată de Mateiu se izbește de el și intră în poartă.

58 - Moruțan vede cartonașul galben.

56 - Schimbare Craiova: Markovic intră în locul lui Bic.

56 - Schimbare Craiova: Vlădoiu intră în locul lui Conte.

52 - Baiaram trage din unghi, mingea e deviată în corner.

46 - Se reia jocul!

Schimbare FCSB: Oaidă intră în locul lui Dumiter.

45+3 - Pauză!

43 - GOL FCSB!!! Cordea face 3-0 cu un șut puternic, după ce îi fură mingea lui Bancu!

39 - Cordea trage bine din afara careului, dar Pigliacelli prinde mingea.

36 - Nistor trage mult peste poartă din afara careului.

28 - Schimbare Craiova: Baiaram intră în locul lui Cîmpanu.

25 - Craiova are posesia, dar FCSB stă bine în teren.

18 - FCSB e aproape de golul trei, dar șutul lui Tănase e slab după o fază superbă!

17 - Schimbare Craiova: Gustavo intră în locul lui Ivan, accidentat.

16 - GOL FCSB!!! Octavian Popescu face 2-0 cu un șut pe jos din 14 metri din pasa lui Cordea!

12 - Haruț centrează din partea dreaptă, dar Pigliacelli prinde.

7 - GOL FCSB!!!! Moruțan înscrie cu un șut fenomenal din afara careului de la 30 de metri, care trimite mingea direct în vinclu!!!

5 - Contraatac pentru FCSB, însă Dumiter e prins în ofsaid.

2 - Șerban pătrunde în partea stângă, dar centrează imprecis.

1 - A început meciul!

FCSB: Vlad - Haruț, A. Crețu, Vucur, Șerban - Moruțan, Ov. Popescu, Tănase - Cordea, Dumiter, Oct. Popescu

Rezerve: Straton, V. Crețu, Coman, Ondrasek, Vînă, Dumitru, Perianu, Oaidă, Radunovic

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Conte, Găman, Bălașa, Bancu - Mateiu, Bic - Cîmpanu, Nistor, Ivan - Koljic

Rezerve: Lazar, Vlădoiu, Vătăjelu, M. Constantin, Căpățînă, Screciu, Baiaram, Markovic, Gustavo