CFR Cluj a câștigat titlul în Liga 1 pentru al patrulea an la rând

CFR Cluj a câștigat titlul în Liga 1 pentru al patrulea an la rând, după victoria de la FC Botoșani, scor 1-0.

Ardelenii devin astfel prima echipă din ultimele două decenii care reușește să câștige titlul de patru ori la rând.

În partida cu FC Botoșani, CFR Cluj a dominat încă din primele minute și a intrat hotărâtă să deschidă rapid scorul.

Prima mare ocazie de gol a venit în minutul 28, când Manea a tras puternic, dar mingea a fost respinsă de Papp.

Botoșaniul a avut o bară în minutul 32, la un șut centrare trimisa de Țigănașu.

În partea secundă, CFR Cluj a deschis scorul în minutul 53, când lovitura de cap trimisă de Burcă a fost deviata de Țigănașu în propria poartă.

Finalul meciului a fost liniștit pentru CFR Cluj, care a câștigat astfel al patrulea titlu la rând.

Pentru campioană urmează meciul cu FCSB, care nu mai are nicio miză.

FC BOTOȘANI - CFR CLUJ 0-1

90+5 - Final de meci! CFR Cluj e campionă!

90+4 - Rondon ratează cu poarta goală pe contraatac!

90+3 - Al Mawas primește în careu, dar e blocat de Arlauskis!

90 - 4 minute suplimentare.

88 - Corner pentru Botoșani, mingea e prinsă fără probleme de Arlauskis.

85 - Schimbări CFR: Chipciu, Pereira și Rondon intră în locul lui Debeljuh, Deac și Păun.

83 - Schimbări Botoșani: Patache și Târșa intră în locul lui Chindriș și Florescu.

79 - Camora vede cartonașul galben.

76 - Schimbare CFR: Hoban intră în locul lui Sigurjonsson.

74 - Botoșaniul are posesia în ultimele minute, dar CFR se apără excelent.

69 - Costache preia bine în careu, dar Papp scoate excelent șutul său!

66 - Al Mawas scapă singur cu portarul, dar e oprit pentru un presupus ofsaid. Decizie la limită.

63 - Schimbări Botoșani: Tîrcovanu intră în locul lui Șeroni, iar Fili în locul lui Ashkovski.

59 - Moldovenii au posesia în ultimele minute, dar CFR se apără bine.

Info: La acest scor, CFR Cluj e campioană.

53 - GOL CFR CLUJ! Burcă trimite cu capul, mingea e deviată de Țigănașu, Papp nu poate să intervină și scorul este 1-0!

52 - Început foarte fragmentat în partea secundă.

46 - Se reia jocul!

45+2 - Pauză!

42 - Păun trage din nou din unghi, dar mingea se duce peste poartă.

36 - Păun trage din marginea careului, mingea se duce pe lângă poartă.

32 - Bară pentru Botoșani! Țigănașu șutează din unghi, dar mingea lovește bara laterală!

28 - Manea trage puternic, dar mingea e scoasă miraculos de Papp de lângă bară.

27 - Moment tensionat între jucători, dar Al Mawas scapă fără galben.

21 - Deac trage din lovitură liberă, dar mingea e deviată în corner.

17 - CFR domină, dar nu are mari ocazii de poartă.

12 - CFR e tot mai prezentă în jumătatea adversă și vrea să deschidă scorul rapid.

8 - Debeljuh trimite cu capul peste din centrarea lui Costache!

8 - CFR încearcă un atac pozițional, dar Debeljuh e prins în ofsaid.

4 - Schimbare Botoșani: Meleke intră în locul lui Caia.

4 - Schimbare CFR: Păun intră în locul lui Gâdea.

3 - Început echilibrat, se joacă mult la centrul terenului.

Info:

FC Botoșani: Pap - Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Caia, E. Florescu, E. Papa - Ashkovski, Ongenda, Al Mawas

Rezerve: Hankic, Patache, Holzmann, Meleke, Tîrcoveanu, S. Camara, Fili, Târșa, D. Croitoru

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Burcă, Camora - Sigurjonsson, Bordeianu, M. Gâdea - Deac, Debeljuh, Costache

Rezerve: Bălgrădean, Latovlevici, Ben Youssef, Hoban, Itu, Chipciu, M. Pereira, Păun, Rondon

CFR Cluj va fi campioană pentru al patrulea an la rând în cazul în care va câștiga meciul cu FC Botoșani.

FCSB mai poate fi campioană doar în următoarele scenarii:

1. CFR Cluj pierde la Botoșani, iar FCSB scoate cel puțin un egal cu Craiova și îi învinge pe ardeleni la ei acasă în ultima etapă.
  2. CFR Cluj face egal la Botoșani, iar FCSB învinge Craiova și CFR Cluj.